Politologie - pojmy levice a pravice

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu s mojí seminární prací do politologie. Název je "pojmy levice a pravice ztrácejí smysl".
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Můžeme Vám trochu poradit, pokud jde o literaturu k tématu. Zkuste hledat v databázích Národní knihovny (https://aleph.nkp.cz/cze/base-list), a to:

- NKC - knihy,

- ANL - články.

V obou případech zadejte klíčová slova levice pravice (obojí současně).

Zobrazí se záznamy publikací, texty, které se zabývají levicí i pravicí, s jistou pravděpodobností i texty k Vašemu tématu. Stojí za to projít zobrazené záznamy z ANL, najdete tu např. články:

Levice kontra pravice / Václav Bělohradský. -- 1 il. In: Právo. -- ISSN 1211-2119. -- Roč. 17, č. 172 (20070726), Salon. -- S. 1, 2, 3

plný text a reakce na něj najdete na internetu po zadání: Levice kontra pravice Václav Bělohradský,

Má ještě smysl hovořit o pravici a levici? / Jan Keller. -- 1 il. In: Právo. -- Praha. -- ISSN 1211-2119. -- Roč. 16, č. 179 ,(20060803) Salon. -- S. 1, 4

Dále je možné zkusit článkovou databázi Ústavu pro soudobé dějiny:

http://www.usd.cas.cz/.

Zkuste také v internetu vyhledávat pomocí zadání svého tématu (nejlépe, když text dáte do uvozovek). - Je vhodné alespoň orientačně nahlédnout do textů, které o levici a pravici pojednávají z klasického pohledu, abyste mohla zhodnotit, v čem je posun a jak o něm píší současní autoři. Stojí za poznámku, že o věci z tohoto pohledu hovoří spíše autoři, kteří mají blíže k levici.