Politický vývoj

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mě politický vývoj uvnitř Sociální demokracie a Národních socialistů mezi léty 1945 - 1948. Zejména pak období okolo voleb v roce 1946. Existovaly uvnitř těchto stran nějaké různé zájmové skupiny? Měly volby v roce 1946 nějaký vliv na jejich posílení či oslabení. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

k dané problematice jsme bohužel moc zdrojů nenašli. Pomocné Vám mohou být následující publikace:

Kocian, J.: Československá strana národně socialistická v letech 1945-1948 : Organizace – program – politika. Brno : Doplněk, 2002.

Paroubek, J. – Duchoslav, P.: Stručné dějiny národních socialistů. Praha : Columbus, 2011.

Belda, J. – Galandauer, J. – Hájek, M. – Hradilák, Z. – Pasák, T.: Dějinná cesta české sociální demokracie 1878-1989. Praha : Masarykova dělnická akademie – Fénix, 1996.

Kuklík, J.: Sociální demokracie a sociální demokraté mezi dvěma totalitami (1938-1948). In: Hrubec, M. – Bárta, M. (edd.): Dějiny českého a československého sociálnědemokratického hnutí. Praha – Brno : Masarykova dělnická akademie – Doplněk, 2006.

Kocian, J.: Národní socialisté a únor 1948. In: Dejmek, J. – Loužek, M.: Únor 1948 : Šedesát let poté. Praha : Centrum pro ekonomiku a politiku, 2008.

Kocian, J.: Zůstali věrní demokracii. In: Svobodné slovo. Roč. 87, č. 110 (květen 1995), s. 2.