Politické strany - členství

Text dotazu

Dobrý den,
U politických stran existuje výraz vázané a volné členství, nikde nemohu najít vysvětlení ani to, do jaké skupiny, která politická sstrana patří?

Odpověď

Dobrý den,

ani nám se nepodařilo najít přesnou definici vázané a volné členství u politických stran. S dotazem byste se měla asi obrátit spíš na  nějakou právnickou poradnu nebo např. Ústav politologie  http://upol.ff.cuni.cz/

Ani zákon o politických stranách nezná ucelenou definici politických stran a z jeho jednotlivých ustanovení můžeme pouze dovodit, že sdružování v politických stranách slouží k účasti občanů na politickém životě společnosti, že strany jsou právnickými osobami podléhajícími registraci a oddělenými od státu. V právním řádu ČR používané termíny politická strana a politické hnutí označují fakticky politické subjekty totožného charakteru, které podléhají zcela identickému právnímu režimu.

Zdroj: SILBER, Radomír. Jak se dobývá parlament a ovládá stát. České politické stranictví a strany 90. let. Brno: Tribun EU, 2013.

Jiný zdroj uvádí, že "Politická strana se poněkud odlišuje od politického hnutí, které má obecně volnější organizaci, ale často se stává, že si označení „hnutí“ (nebo společenství, liga, aliance, unie apod.) vloží do svého názvu i politická strana, aby tak vyjádřila, že její struktura je odlišná od ostatních politických stran v zemi. V České republice je dokonce podle zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, politické hnutí totéž, co politická strana."

Následující odkaz obsahuje seznam politických stran a hnutí; mohlo by to být vodítkem pro vaši orientaci v různých politických seskupeních.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_politick%C3%BDch_stran_a_hnut%C3%AD_v_%C4%8Cesku