Pokrývky hlavy

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás o informaci týkající se pokrývek hlavy u mužů a pravidel s nimi souvisejících. Obecně je mi známo, že žádný muž uvnitř místnosti jednoznačně nesměl mít pokrytou hlavu. V poslední době si však všímám (hlavně prostřednictvím médií), že existují situace, byť je jich minimum, kdy si osoba mužského pohlaví smí k určitému oděvu určitou pokrývku hlavy ponechat (jako příklad mám na mysli některé celebrity, které by tak jistě nečinily, kdyby to bylo nepřípustné). Prosím Vás tedy o vysvětlení, které situace to jsou. Děkuji Vám

Odpověď

Dobry den, o pravidlech slusneho chovani bylo napsano v prubehu let velke mnozstvi knih. Uznavanym propagatorem byl napr. Guth Jarkovsky a v soucasnosti se etiketou zabyva asi nejvice Ladislav Spacek a to jak vydavanim knih s touto tematikou, tak ruznymi podobnymi porady v televizi.

S. 34: "Drive se smekal klobouk pri zdraveni , predstavovani, vstupu do mistnosti. Jina pokryvka hlavy nez klobouk se pri pozdravu nesmeka, ale pri vstupu do mistnosti muz smekne klobouk i cepici. Nesmekame jen pri vstupu do verejnych prostor, jako jsou obchodni domy, tramvaj, nadrazni haly, letiste.
Smekame ovsem jakoukoli pokryvku hlavy, kdyz je vztycovana statni vlajka nebo se hraje hymna.

Zdroj: SPACEK, Ladislav. Velka kniha etikety. Praha: Mlada fronta, 2005. Signatura NK CR 54 F 82603

O pravidlech slusneho chovani je mozno se docist i na ruznych webovych strankach, viz

http://www.firemnipartner.cz/zlin/clanek.php?clanek=197

"...Jinou formou pozdravu, která může být dnes vnímána jako zastaralá, ale přesto se s ní setkáváme, je smekání klobouku. Obecně klobouk smekáme zhruba dva až tři kroky před osobou, kterou chceme pozdravit, a klobouk nasazujeme zpět až tehdy, když daného člověka mineme. Smeknutí klobouku, pokud jej máme, je slušností, od které se ale dá upustit, třeba tehdy, máme-li obě ruce zaneprázdněné, nebo pokud například prší. Pak postačí kývnutí hlavou...."