Pojmenování ulice

Text dotazu

Chtěl bych vědět po kom je pojmenována ulice
Poděbradova v Ostravě resp. Plzni?
Žádného pana Poděbrada neznám.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Poděbradova ulice se vedle Ostravy a Plzně dále nachází např. v Praze, Brně nebo Hradci Králové (nalézt je můžete např. na www.mapy.cz nebo http://maps.google.com/ ).

Ulice je nejspíše pojmenovaná podle krále Jiřího z Poděbrad (ač se může zcela logicky nabízet možnost pojmenování podle jakéhosi pana Poděbrada).

Uvádíme Vám citace z knih Pražský uličník : encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. Zpracoval kolektiv autorů pod vedením Marka Lašťovky. 1. vyd.. Praha : Libri, 1997-1998. 2 sv. ISBN 80-85983-23-0 (soubor : váz.) * 80-85983-24-9 (díl 1 : váz.) * 80-85983-25-7 (díl 2 : váz.):

V druhém dílu se na straně 98 se můžete dočíst: "Poděbradova - Ďáblice, Jiří z Poděbrad, viz náměstí Jiřího z Poděbrad. Jedna z mála ďáblických ulic, jejíž název zůstal stejný od 20.let 20.století."

První díl na str.573 zmiňuje náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech, kde se také můžete ve zkratce dozvědět hlavní biografické informace tohoto významného panovníka. Narodil se v roce 1420, v letech 1452-1458 byl zemským správcem, od roku 1458 českým králem, politik evropského významu, zemřel r.1471.  Náměstí bylo po svém založení v roce 1896 pojmenováno krále Jiřího, v roce 1948 byl název pozměněn na Jiřího z Poděbrad.

Pro jistotu jsme také využili biografickou databázi World Biographical Index Online (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#wbi ), která je dostupná pro uživatele Národní knihovny ČR, zda-li přeci jenom nenajdeme někoho, kdo by jmenoval Poděbrad. Tohoto příjmení jsme zde našli pouze Aleše Poděbrada, českého atleta narozeného r. 1926. Ovšem zda-li snad on může být oním p. Poděbradem z Vámi uvedených ulic, se nám nepodařilo dopátrat. Na základě původu názvu ulice Poděbradova v Praze se však domníváme, že je to málo pravděpodobné.

S dotazem se také můžete obrátit na Knihovnu města Ostravy (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/knihovna-mesta-ostravy/ ), resp. Knihovnu města Plzně (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/knihovna-mesta-plzne/ ), zda-li nemají ve svém fondu regionální literatury o této ulici zmínky. Obě knihovny jsou také zapojeny do služby Ptejte se knihovny.

Pokud by Vás zajímalo více informací o králi Jiřím z Poděbrad, v archivu Ptejte se knihovny naleznete doporučenou literaturu o tomto panovníkovi, viz http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/jiri-z-podebrad .