Pojem "technologie"

Text dotazu

Slovo technologie vzniklo z řeckého technologia (techne = umění, řemeslo; logos = slovo, řeč), což označuje pojednání o umění. Zavedl ho zřejmě Aristoteles. Další vývoj slova je nejasný. Z dějin však víme, že v 18. století došlo k průmyslové revoluci, která proběhla nejprve ve Velké Británii a pak na území dalších evropských států. Je zřejmé, že výraz jsme převzali z angličtiny. Kdo použil tento výraz poprvé v souvislosti s výrobními postupy?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za využití služby „Ptejte se knihovny“.

Termíny technika, technologie se objevují v osmnáctém století. Předtím byla „technika“ chápána jako dovednost, umění. Ve století, v němž začala průmyslová revoluce, vznikla potřeba rozlišovat mezi uměním a technikami. Umění vychází z individuálních dovedností, které nelze snadno systematizovat a reprodukovat. Techniky jsou naopak výsledkem formalizovaných a přenositelných znalostí a jsou základnou rozvoje všech průmyslových činností. Vývoj jazyka v 18. století tedy odráží základní ekonomické změny. Podobně může obecné užívání slova technologie místo technika, což je spojeno s vědeckým pochopením technického vývoje, odrážet tak zvanou novou průmyslovou revoluci“.

http://www.kip.zcu.cz/kursy/svt/svt_www/2_soubory/2_1_2.html

Význam pojmu technologie se změnil na počátku 20. století, kdy američtí sociologové, počínaje Thorsteinem Veblenem, přeložili myšlenky z německého pojetí „Techniky“ na "Technologii". V německých a dalších evropských jazycích, existují rozdíly mezi Technikou a Technologiemi, které chybí v angličtině, neboť oba pojmy jsou obvykle překládány jako „technology“.

V německy mluvících oblastech, nový směr chápání tohoto pojmu (die Technik) objevil ve druhé polovině 19. století a odkazoval na praktické umění jako celek, a to v souvislosti zejména s inženýry a moderním průmyslem. Když se Thorstein Veblen setkalpojetím „die Technik“ v německé sociální teorii, začlenil jeho významy do anglického slova technology, čímž tento pojem transformoval do důmyslného konceptu, který v mnoha ohledech předběhl svou dobu. Tento pojem nalezl své místo v jeho spisech krátce po roce 1900, přičemž definitivně přijal za svůj tento koncept roku 1903, přičemž definoval pojem technology jako synonymum pro postupy a principy uměleckého průmyslu, tj. technického základu moderního průmyslu.

Dříve byla technologie definována jako věda praktického umění (v díle Johanna Beckmanna, prof. na univerzitě v Göttingenu roku 1777). Podobné definování pojmu lze nalézt ve Velké Británii, Francii a Spojených státech. Stejně jako USA, také Německo procházelo během 2. pol. 19. století rychlou industrializací. V souvislosti s ní vznikl pojem Technika a Technologie byla předmětem samostatných teorií. S uměleckým průmyslem začala být technika spojována v polovině 19. století. Skládala se ze dvou souvisejících částí: odkazem na materiální aspekty průmyslu v užším a pravidla, postupy a dovednosti k dosažení určitého cíle v šiřším smyslu. Roku 1856 tento koncept přijala za svůj první inženýrská organizace Verein Deutsche Ingenieure (VDI).

Bližší informace se můžete dočíst v tomto článku Erica Schatzberga:

http://ciuhct.fc.ul.pt/textos/Schatzberg_2006-Meanings_of_Tec.pdf

Další použitá literatura:

http://en.wikipedia.org/wiki/Technology

http://technology.askdefine.com/

http://www.kip.zcu.cz/kursy/svt/eb/hist/htech/obecne_uvahy.html