pojem porucha a psychicka porucha dle WHO

Text dotazu

Dobrý den,nyní nemám možnost se dostat do knihovny a chtěla bych Vás poprosit o vyhledání pojmu porucha a psychická porucha dle světové zdravotnické organizace (WHO). Předem děkuji za odpověď. S pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

duševní porucha (nebo také psychická porucha) je v širším pojetí označení pro některé psychické procesy, projevující se v myšlení, prožívání a chování člověka, znesnadňující jeho fungování ve společnosti. Definic duševní poruchy je ale více. Mezi duševní poruchy se řadí ty z poruch, které se prvotně týkají myšlení, prožívání nebo vztahů k ostatním lidem. V minulosti se v obdobném významu užíval například termín „šílenství“.

Americkým manuálem DSM byl inspirován i V. díl (diagnózy řady F) Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN, ICD), který vydává Světová zdravotnická organizace (WHO).

V DSM je kromě kategorizovaných duševních poruch definováno i mnoho jejich příznaků (jako je paranoia). Ty nejsou samy o sobě považovány za nemoci, ale pouze za indikátory některé z výše zmíněných poruch.

MKN mezi poruchami a příznaky takto nerozlišuje, protože většina diagnostických položek je vytvářena především na základě příznaků, nikoliv organické příčiny.

V České republice je platná Mezinárodní klasifikace nemocí MKN 10 od roku 1994.

Prochází průběžnými aktualizacemi, poslední aktualizace je platná od 1.1. 2013.

V kapitole Poruchy duševní a poruchy chování rozpoznává tyto kategorie zvané oddíly:

F00–F09 Organické duševní poruchy včetně symptomatických

F10–F19 Poruchy duševní a poruchy chování způsobené užíváním psychoaktivních látek

F20–F29 Schizofrenie‚ poruchy schizotypální a poruchy s bludy

F30–F39 Afektivní poruchy (poruchy nálady)

F40–F48 Neurotické‚ stresové a somatoformní poruchy

F50–F59 Syndromy poruch chování‚ spojené s fyziologickými poruchami a somatickými faktory

F60–F69 Poruchy osobnosti a chování u dospělých

F70–F79 Mentální retardace

F80–F89 Poruchy psychického vývoje

F90–F98 Poruchy chování a emocí se začátkem obvykle v dětství a v dospívání

F99 Neurčená duševní poruch

zdroj :

http://cs.wikipedia.org/wiki/Du%C5%A1evn%C3%AD_porucha

Podle Psychologického slovníku ( P.Hartl, H.Haertlová. Praha : Portál 2004) porucha (disorder, defect, disturbance) je :

1) nejčastěji relativně trvalé porušení funkce nebo procesu 2)rysy a vlastnosti výrazně odlišné od normy, v tom případě nejčastěji sociálně a kulturně podmíněno 3)v MKN-10 je pro veškerou klasifikaci užíván termín porucha namísto termínu nemoc a onemocnění. Termín porucha je užíván pro označení existence  klinicky rozpoznatelného souboru příznaků nebo chování, který je většinou spojený s  pocitem tísně a narušením funkcí.

Všeobecně přijatý princip při tvorbě definic všech poruch v MKN-10 říká, že definice poruch musejí platit s ohledem na přiměřenost termínů v různých kulturách, náboženstvích a národnostech. Omezení v pracovním výkonu, ve výkonu rodinných rolí či při odpočinku se mohou stát pouze užitečným ukazatelem poruchy.