Pojem logistika

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se prosím vás zeptat jaký je nejnovější vysvětlení pojmu logistika.
Mockrát vám děkuji

Odpověď

Dobrý den,

logistika (z franc. logis, ubytování) znamená původně přechodné ubytování a zásobování vojska.
Logistika se zabývá toky zboží, peněz a informací jak mezi dodavatelem a odběratelem, tak také uvnitř jednotlivých firem, a to včetně různých systémů skladování zásob. Účelem celého oboru je tyto toky optimalizovat tak, aby představovaly pro firmu co nejmenší náklady.

Vzhledem k tomu, že u průměrného podniku náklady na skladování činí okolo 20 % obratu firmy, je tento obor velmi významný. Aby se náklady snížily ještě více, někdy se uplatňuje metoda Just in time - tedy že dodávky materiálu a součástek se uskuteční přesně v okamžiku, když je jich ve výrobě zapotřebí, a odpadá tak potřeba meziskladů.

Na doplnění :
Potřeba organizovat zásobování a jeho toky se nejprve objevila v armádě.
První náznaky se objevily již ve starověkém Řecku, Římě a Byzanci.
Existovali důstojníci, kteří byli zodpovědní právě za ubytování a zásobování. V moderním válečnictví se důležitost logistiky ukázala naplno.
Frontu bylo nutné neustále zásobovat střelivem, potravinami, lidmi i zbraněmi. Do obchodu přešla logistika v 50. letech, stalo se tak v USA jako snaha ještě více snížit náklady. Systém byl vytvořen analogicky podle vojenského modelu, který se ukázal jako úspěšný a rozhodl mnoho bitev.

zdroj :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Logistika