Pohodnice na Novém Městě Pražském

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych zjistil, kde byla v druhé polovině 18. století na Novém Městě
Pražském pohodnice, čili obydlí pohodného (rasa).
Na Starém Městě byla v Řásnovce, na Malé Straně v místě Hergetovy cihelny.

Odpověď

Dobry den,

informaci, kterou hledate, se nam podarilo nakonec najit v:

RUTH, Frantisek. Kronika Kralovske Prahy a obci sousedicich. Dil I. Ulice Anenska - Karlov. Praha: Nakladatelstvi Lidove noviny, 1995. S.65.

Prosli jsme velke mnozstvi knih o Praze, zminka o pohodnici na Novem Meste Prazskem byla az v teto.

Cituji: S. 65: "Na Bojisti II. (druhdy u blazince, ze vede k ustavu chorobomyslnych) spojuje ul. u Karlova se Sokolskou tr. - ...Posledni dum v I. c. 464-25 jest majetek Ant. Gregrove. Zde stavala fara kostela sv. Jana Ev., a r. 1470 tu rikali na travnicku; pozdeji zde byla pohodnice (jeste u Schallera, tedy pred sto lety). Mistu tomu rikali drive ul. Hradebni (Schanzengasse)."

Podle rozpisu zkratek v knize znamena II. u nazvu ulice Nove Mesto.

Pokud byste mel jeste hlubsi zajem, doporucujeme, abyste se obratil na Archiv hlavniho mesta Prahy http://www.ahmp.cz/index.html?mid=0&wstyle=0&page=eng.html nebo Narodni archiv http://www.nacr.cz/ .