Podzim na strakaté kobyle jede.

Text dotazu

Co, prosím, znamená rčení: Podzim na strakaté kobyle jede?

Odpověď

Dobrý den,

pranostika podzim na strakaté kobyle jede vychází ze zabarvení podzimu. Podzim je škála různých odstínů, které se střídají s podzimním  počasím - od teplých prosvětlených slunečných dnů po dny tmavé, zatažené, deštivé. Počasí je tedy proměnlivé, přírodu barví listy stromů do různých odstínů, pestrost (strakatost) barev dodávají i ranní mlhy, sklizená zoraná pole ...Spojení s kobylou by mohlo mít kořeny v časech, kdy kůň byl pro sedláka nezbytným pomocníkem.

Doporučujeme v případě hlubšího zájmu  obrátit se pro  odbornější vysvětlení vzniku úsloví na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/ .