Poddanské poměry na Pernštejnských panstvích

Text dotazu

Hledám literaturu k výše uvedenému předmětu

Odpověď

Dobrý den,

téma "Poddanské poměry na Pernštejnských panstvích" je svým obsahem velmi rozsáhlé (pokud nemáte stanovené konkrétní období či panství). Pernštejnové byli velkým a významným rodem, který spravoval řadu držav.

V určité rovině se hospodářským poměrům na těchto panstvích, hospodaření Pernštejnů obecně a poddanským poměrům věnují mimo jiné následující publikace a články:

Online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc

* KŘIVKA, Josef. Litomyšlský velkostatek za Pernštejnů : (Příspěvek k dějinám českého velkostatku v 16.-17. stol.).Praha : ČSAV, 1959.

* VAŘEKA, Marek. Jan z Pernštejna : 1561-1597 : hospodářský úpadek Pernštejnů. 1. vyd. České Budějovice : Veduta, 2008. ISBN 978-80-86829-36-4.

(obsahuje rozsáhlý seznam použité a doporučené literatury)

* VOREL, Petr. Páni z Pernštejna : vzestup a pád rodu zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy. 1. vyd. Praha : Rybka, 1999. ISBN 80-86182-24-X.

* Pernštejnové v českých dějinách : Sborník příspěvků z konference konané 8.

- 9. 9. 1993 v Pardubicích, Východočeské muzeum [a] Historický klub.

Pardubice : Východočeské muzeum : Historický klub, pobočka, 1995

Databáze Historického ústavu AV ČR:

http://biblio.hiu.cas.cz/index.php?lang=cz

* Chocholáč, Bronislav : K hospodaření poddaných na pernštejnském panství v druhé polovině 16. a v první polovině 17. století. Časopis Matice moravské.

109, 1990, č. 1, s. 83-111. Rés. něm.

* Bůžek, Václav : Klientela Pernštejnů a Rožmberků ve druhé polovině 16. století. In: Pernštejnové v českých dějinách. Pardubice, Východočeské muz.- Historický klub - pobočka Pardubice 1995, s. 213-225. Rés. něm. šlechta nižší; klientela; Pernštejnové [rod];Rožmberkové [rod];

* Chocholáč, Bronislav : Pernštejnští poddaní v zrcadle nejstarších pozemkových knih. In: Pernštejnové v českých dějinách. Pardubice, Východočeské muz.- Historický klub - pobočka Pardubice 1995, s. 133-138.

Rés. něm. Pernštejnové [rod];

* Čechura, Jaroslav : Systém hospodaření Pernštejnů v předbělohorských Čechách. (Památce Václava Fliedera). In: Pernštejnové v českých dějinách. Pardubice, Východočeské muz.- Historický klub - pobočka Pardubice 1995, s. 77-90. Rés. něm. Pernštejnové [rod];

* Jurok, Jiří : Pernštejnové a dvě vývojové etapy českého režijního velkostatku. Sborník Státního okresního archivu v Přerově 3, 1995, s. 50-67.

* Ryantová, Marie : Polyxena z Lobkovic, rozená z Pernštejna, a její hospodářská činnost. In: Pernštejnové v českých dějinách. Pardubice, Východočeské muz.- Historický klub - pobočka Pardubice 1995, s. 105-114. Rés. něm.

* Kokojanová, Michaela : "Lidí hloupých ...do města nepřijímati". K zemědělskému podnikání pernštejnského Prostějova. In: Podíl Františka Kutnara a agrárního dějepisectví na formování obrazu české minulosti. Semily, Státní okresní archiv Semily 1998, s. 134-139. Rés. něm. s. 139. "Dumme Menschen ... wurden in der Stadt nicht aufgenommen." Zur Landwirtschaftlichen Unternehmung Pernštejnskýs Prostějov. zemědělství; města; 1494-1590; Prostějov; Pernštejnové [rod];

* Nováčková, Eva : Soužití křesťanů s židovskými komunitami v Třebíči, Moravských Budějovicích a Jemnici v 16. a 17. století. In: Židé a Morava. Sborník z konference konané 15. listopadu 2000 v Muzeu Kroměřížska.´Kroměříž, Muzeum Kroměřížska 2001, s. 5-16. Židé; křesťané; obce; dějiny měst; města; knihy městské; obyvatelstvo; řemesla; Třebíč; Moravské Budějovice [o.Třebíč]; o.Třebíč; Jemnice [o.Třebíč]; Pernštejnové [rod];

*Francek, Jindřich : Královéhradečtí pytláci v 16. století. Královéhradecko 1, 2004, s. 51-60. Rés. angl. s. 317. Poachers of Hradec Králové in the 16th century. lesnictví; pytláctví; knihy smolné; 1541-1595; Královéhradecko [oblast]; Pardubicko [oblast]; Pernštejnové [rod];

Důležitým pramenem stále zůstávají archivní materiály: viz Archivní fondy ČR: http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/default.aspx

Například:

Název fondu (sbírky): Velkostatek Pernštejn Uloženo v archivu: Moravský zemský archiv v Brně Místo vzniku fondu (sbírky): Pernštejn Časový rozsah: 1525-1946 Metráž: 84,09 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 0,42 bm nezpracováno Přístupnost: Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původcefondu(sbírky): Velkostatek Pernštejn Tematický popis: Úřední knihy - dominikální, přenesená agenda (urbáře) Spisy - registraturní pomůcky, chudinská péče, personálie, stavby, spisy prům. podniků (železárny Štěpánov, stříbrné doly Štěpánov, vrchnostenské zprávy a vyřízení, cirkuláře a patenty, výnosy, obecní, hraniční, židovské, pozemkoknižní zál., militaria, prodeje, pronájmy, katastrální, robotní, patronátní zál., pozůstalosti, nadace Účty - důchodní, lesní, purkrabské, obroční, sklepní, prům. podniků, Mapy - katastrální, lesní, stavební.Archivní pomůcky: ZEMEK M.: VELKOSTATEK PERNŠTEJN 1525-1946. Prozatímní inventární seznam, 1956, s. 96, ev.č. 821.

Další literaturu k tématu můžete dohledat prostřednictvím Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc, Souborného katalogu ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc, portálu Knihovny: https://www.knihovny.cz/ a již zmíněné databáze Historického ústavu AV ČR: http://biblio.hiu.cas.cz/index.php?lang=cz.