Počkej do sváči/y

Text dotazu

Dobrý den,
nemůžeme se dohodnout, prosím poraďte.Jak se správně píše i/y ve zdrobnělině slova svačina ve větě: Počkej do sváči/y? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podstatná jména ženského rodu končící na „-ca“, „-ča“, „-ďa“, „-ňa“nebo  „-ša“ (tedy i slovo „sváča“) tvoří tzv. skloňovací podtyp „skica“. Jeho skloňování se ve většině tvarů shoduje s vzorem „žena“, odlišuje se od něj ale v některých pádech pravopisem: místo koncovky „-y“ používáme po měkké souhlásce koncovku „-i“. Slovo „sváča“ budeme tedy skloňovat takto:

Nominativ: sváča (singulár), sváči (plurál)

Genitiv: sváči (sg.), svač (pl.)

Dativ: sváče (sg.), sváčám (pl.)

Akuzativ: sváču (sg.), sváči (pl.)

Vokativ: sváčo (sg.), sváči (pl.)

Lokál: o sváče (sg.), o sváčách (pl.)

Instrumentál: sváčou (sg.), sváčami (pl.).

Tím pádem správný bude pravopis: "Počkej do sváči."

Zdroj:

Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995.

Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).