Počítání v tenise

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, jaký je původ způsobu počítání v tenise - proč se v každém gemu počítá 15:0, 30:0, 40:0 atd.; nikoli 1:0, 2:0 atd., případně proč se nepočítá vždy po 15 (má-li tato "anomálie", počítání po 15, nějaký "logický" důvod).
Děkuji Vám

Odpověď

Dobrý den,

Pravidla bílého sportu jsou velmi konzervativní a od roku 1900 se měnila jen minimálně. Stejně jako právě počítání jednotlivých bodů.

 Pravidla tenisu jsou následující:

Získá-li hráč bod, je stav 15:0; získá-li druhý, je stav 30:0; získá-li třetí, je stav 40:0; získá-li čtvrtý bod, vyhrává game (hru). Pokud je stav 40:40, tzv. shoda, nejbližší bod se počítá jako výhoda pro toho hráče, který jej získal. Získá-li týž hráč následující bod, vyhrává hru. Když jej nezíská, je opět shoda. Hráč, který získá nejméně 6 gamů (her) a zároveň vede alespoň o 2 gamy (hry) (např. 6:4 nebo 7:5), získává set (sadu). V roce 1965 James Van Alen vymyslel pro zrychlení hry následující pravidlo: Za stavu sety (sady) 6:6 se hraje jeden poslední game (hra) setu, tzv. tiebreak. V něm se zvláštním způsobem střídají podání a strany hřiště a vyhraje jej hráč, který v něm získá nejméně 7 bodů a zároveň vede alespoň o 2 body (např. 7:3 nebo 10:8). Vítěz tiebreaku získává sadu 7:6. Jen v závěrečné sadě zápasu určitých turnajů se pravidlo tiebreaku vynechává. Cílem hry je získat požadovaný počet setů (sad) dříve než soupeř. Zápas se hraje nejčastěji na 2 vítězné sety (sady). Organizátor soutěže však může rozhodnout jinak, v tom případě pak hráč potřebuje k vítězství získat 3 sety (sady), např. muži na grandslamových turnajích nebo v utkáních Davisova poháru. Zdroj: Wikipedia

 Počítání jednotlivých gamů

Dle historiků je založeno na jednotlivých čtvrtích hodiny (15, 30, ...).  Zisk třetího bodu gamu, který je označován cifrou 40, měl původní hodnotu 45 (forty-five).  Tato hodnota byla údajně nahrazena menší jednotkou (40 - forty) z důvodu lepší výslovnosti rozhodčím (forty-five vs. forty). Vše má vycházet z hodin, které stály u dvorce a jež byly využívány právě pro počítání jednotlivých bodů. Po každém odehraném úderu se ručička hodin posunovala právě o patnáct minut.

A vzhledem k tomu, že hodina má jen šedesát minut, muselo dojít za stavu 45:45, respektive 40:40 k ukončení hry a zisku gamu. Později bylo za nerozhodného stavu k zisku hry zapotřebí vyhrát dva body v řadě.

Použité zdroje

Doporučená literatura a elektronické zdroje:
DVOŘÁK, Florián. Lawn-tennis: návod ke hře a pravidla hry. 2. rozš. vyd. Brno: F. Dvořák, 1927, 43 s.
SIBLÍK, Libor. Pravidla tenisu: platná od 1. ledna 1987. 2. vyd. Praha: Olympia, 1987, 31 s.
JEDĽOVSKÝ, Jozef. Pravidlá tenisu. 1. vyd. Bratislava: Šport, 1975, 42 s.
http://www.tyden.cz/rubriky[…]tani_2379.html#.VYfEJvntlBc
http://isport.blesk.cz/clan[…]su-znate-jeho-historii.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tenis