počítaní při tenisu

Text dotazu

Prosím počítaní při tenisu je 15 , 30 , 40 a
50. Souhlasíte nebo jak to je.Děkuji za odpověd

Odpověď

Dobrý den,

pravidla počítání v tenisu jsou následující:

Získá-li první bod podávající, je stav 15:0, pokud přijímající, je stav 0:15. Udělá-li přijímající chybu, je stav pro podávajícího 30:0 nebo naopak 0:30 pro přijímajícího. Hráč, který získá tři body, dosahuje hodnoty 40 a vede tedy 40:0 nebo 40:15, 40:30- pokud za tohoto stavu vybojuje i další bod, získává hru (game). Pokud soupeř vyrovná na 40:40, jedná se o shodu.

Ten, kdo chce vyhrát při shodě, musí získat dva body náskoku. Nejdřív tedy tzv. výhodu (advantage) a potom teprve celou hru. Pokud jeden hráč získá výhodu, ale příští bod opět patří soupeři, nastává opět shoda.

Set vyhrává ten z hráčů, který získá šest her (gamů). Musí však vyhrát rozdílem nejméně dvou her, čili 6:0, 6:1, 6:2, 6:3, 6:4. Pokud je stav 6:5, hraje se dokud jeden ze soupeřů nezíská náskok dvou her. Zápas vyhrává ten, kdo první získá dva sety (hraje-li se na dva vítězné) nebo tři sety (hraje-li se na tři vítězné).

Použitá literatura a další doporučené zdroje:

* VITOUŠ, Pavel. Malá encyklopedie sportu. 1. vyd.. Praha : Mladá fronta, 1980. 359, [5] s.

* LICHNER, Ivan. Malá encyklopedie tenisu. 1. vyd.. Praha : Olympia ; Bratislava : Šport, 1985. 382 s.

* SCHOLL, Peter. Tenis. [přeložila Lenka Česenková]. 2. vyd.. České Budějovice : Kopp, c2008. 143 s. ISBN 978-80-7232-350-0.

* DOUGLAS, Paul. Tenis. [z anglického originálu ... přeložil Vladimír Šafařík]. Vyd. 1.. Praha : Ikar, 1999. 71 s. ISBN 80-7202-344-6.