Počítačová myš

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak vzniklo označení myš pro tuto součást počítače? Je možné se o tom někde přímo dočíst? Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

"myš" je vstupní zařízení počítače pro ovládání kurzoru, zejména u grafických programů.
Inženýři z výzkumného střediska Palo Alto Research Center (PARC) firmy Xerox Corporation vyvinuli koncepci poprvé objevenou Douglasem C. Engelbertem ze Stanfort Research Center. Tato koncepce navrhuje ukazovací zařízení, něco co by uživatel počítače mohl použít jako svou ruku, která by způsobila odpovídající pohyb na obrazovce. Jelikož zařízení mělo odpovídající velikost a kabel připomínající ocásek, dostalo jméno myš.

Firma Apple Computer udělala z myší standardní výbavu počítačů Macintosh a s narůstající oblibou Windows se stala myš standardním zařízením všech osobních počítačů.
Myš není jen ukazovací zařízení jako bylo původním záměrem. Pákový ovladač pro hry splňuje v podstatě tutéž roli, ale není pociťován jako to pravé. Digitalizační tablety jsou populární u architektů a inženýrů, kteří musejí přenášet přesné pohyby pera na obrazovku. Dotykové obrazovky, kterých se dotýkáte vlastními prsty nebo speciálními světelnými pery, jsou příliš unavující, máte-li je používat delší dobu.
Myš a její sestřenice otočná koule (trackball) přežily všechny ostatní více či méně neobratné metody navigace pomocí klávesnice. Myš nikdy klávesnici nahradit nemůže, ale může jí pomoci v takových situacích, kdy se přesouvají nebo ukazují objekty na obrazovce, situacích, kdy se klávesy pro pohyb kurzoru dobře nehodí.
Typy myší :
- kuličková - nejméně spolehlivá
- infračerveným paprskem (optická)
- laserová - nejrozšířenější

Podle typu připojení :
- drátová
- bezdrátová

Jak již bylo řečeno, pojmenování vzniklo na základě podobnosti  s živou myší.
„Původní myš byla vyřezána z kusu dřeva a obsahovala kolečko, které převádělo pohyb zařízení na posun kurzoru na obrazovce. Zařízení mělo jedno červené tlačítko na horní straně a kabel vycházející z její zadní části a kdosi v Engelbartově laboratoři poznamenal, že vypadá jako myš. Pojmenování se uchytilo. Do dnešního dne si nikdo nevzpomněl, kdo konkrétně myš takto pojmenoval jako první.“ (http://www.novinky.cz/internet-a-pc/hardware/271165-prvni-pocitacova-mys-byla-vyrobena-ze-dreva.html

Více si můžete přečíst např. v následujících publikacích (volně dostupných prostřednictvím internetu):
David Salomon. The Computer Graphics Manual. Springer, 2011, ISBN 0857298852, 9780857298850:

http://books.google.cz/books?id=DX4YstV76c4C&pg=PA1236&lpg=PA1236&dq=computer+mouse+history&source=bl&ots=ZsAxFwKIan&sig=xHrVXXnby3W2rv-mtR9ueugxX8w&hl=cs&sa=X&ei=q7R_UKbRI8el4gSdy4CYDw&ved=0CC0Q6AEwAA#v=onepage&q=computer%20mouse%20history&f=false

I. T. L. Education Solutions Limited, Itl. Introduction To Information Technology. Pearson Education India, 2005. ISBN 817758118X, 9788177581188:
http://books.google.cz/books?id=ib2MI6_B9qYC&pg=PA90&lpg=PA90&dq=computer+mouse+name&source=bl&ots=cKZrL2UF1Q&sig=qOvbhlFy75dRG0zZ7CZFl8PsEs4&hl=cs&sa=X&ei=usl_UJG0MuT_4QTO-4HwAw&ved=0CFkQ6AEwBw#v=onepage&q=computer%20mouse%20name&f=false

Použité zdroje:
http://www.odmaturuj.cz/informatika/pocitacova-mys-kulickovy-mechanismus/
http://www.novinky.cz/internet-a-pc/hardware/271165-prvni-pocitacova-mys-byla-vyrobena-ze-dreva.html