Pocet vydaných odborných knih

Text dotazu

Dobry den, shanim informace o počtu vydaných odbornych knih (i prekladu cizich knih) z oblasti informačních technologií v Ceske republice v jednotlivých letech od r. 1990 do letoska. Mohli byste mi poradit? Staci mi sdelit, kde podobne informace mohu nalezt.

Odpověď

Dobrý den,

nejúplnějším zdrojem, ve kterém se dá vyhledávat, je pro knihy vydané v ČR (překlady i původní tituly) báze ČNB (Česká národní bibliografie - http://sigma.nkp.cz/F/). Ve vyhledávacím formuláři je možné zadat rok vydání, poté lze specifikovat pomocí předmětu.
Určitý problém může být s klíčovými slovy (předmět). Je vhodné vyzkoušet, zda tento termín pokrývá více či méně, než hledáte, a zkusit případně i blízké termíny. Pomoci vám může rubrika rejstříky, v níž najdete pod předmětovými hesly klíčová slova užívaná v bázi. (Informační technologie tu ovšem figurují a použít je lze.)
ČNB je vytvářena na základě povinných výtisků a je relativně úplná, do roku 1995 ale ještě není kompletně převeden lístkový katalog a je možné, že menší část záznamů tu nebude. Vzhledem k konverze lístkových katalogů to ale nebude významná část.
Oborová bibliografie v této oblasti, pokud jsme zjistili, neexistuje.