počet svazků v NK ČR

Text dotazu

Dobry den, zajimalo by me, kolik svazku v soucasne dobe knihovna obsahuje a kolik jich rocne prirusta a jak funguji vase mezinarodni vypujcni sluzby?

Odpověď

Dobrý den, základní údaje o počtu dokumentů a ročních přírůstcích najdete ve výročních zprávách NK ČR:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Vyrocni_zpravy&submenu3=59.
Ke konci roku 2004 to podle příslušné zprávy bylo 6 120 834 knihovních jednotek, přírůstek za minulý rok byl 81 187 svazků.

Pokud jde o meziknihovní služby, základní informace o nich najdete na našich stránkách:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_ms.htm.
Krátce: mezinárodní výpůjčka je na rozdíl od výpůjčky v ČR placená, proto se nejprve zjišťuje, zda kniha není v některé knihovně v ČR.
Rozlišuje se skutečná výpůjčka a dodání kopie; objednávku mezinárodní MVS (MMVS) může udělat čtenář (pak je třeba se dostavit osobně a knihu je možné studovat zde na místě) nebo knihovna a čtenář prostřednictvím své knihovny např. mimo Prahu (která např. neprovozuje MMVS, po registraci pro MMVS v NK může knihovna objednávat elektronicky, knihy ze zahraničí na danou dobu knihovny přebírají a poskytují je svým čtenářům).
Zde v NK pak kolegyně, které mají věc na starosti, vytipují knihovny, které knihu mají a zajišťují výpůjčku. Lhůtu dodání knihy samozřejmě nemůžeme příliš ovlivnit, obvykle je 3 - 5 týdnů. Může být i delší a stane se také, že knihu není možné vypůjčit.