Po kom se jmenuje ulice Chlumčanského na Praze 8

Text dotazu

Dobrý den, po kom se prosím jmenuje ulice Chlumčanského na Praze 8 na Bulovce (nebo u Bulovky)? Jde o arcibiskupa Václava Leopolda Chlumčanského z Přestavlk (1749-1830) nebo o jiného člena rodu Chlumčanských? - A proč byla po něm pojmenována ulice právě tady, nebo je to náhodně?

Odpověď

Dobrý den,

ulice Chlumčanského (na Pze 8 - Libeň) je pojmenována po Václavu Leopoldu Chlumčanskému z Přestavlk (1749-1830), jež byl pražský arcibiskup, mesenáš školství, ale také kultury a vědy. Zasloužil se o podporu např. Národního muzea či vydání Jungmannova slovníku. Dnešní název je od vzniku ulice v roce 1930.

Použitý zdroj:

LAŠŤOVKA, M. Pražský uličník: Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství 1. díl (A-N). 1. Praha: Libri, 1997. ISBN 80-85983-24-9.

Proč byla ulice pojmenována takto, zda záměrně či náhodně se bohužel nepodařilo přesně zjistit. Ale zajímavým odkazem k tomuto tématu je níže uvedená informace:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ozna%C4%8Dov%C3%A1n%C3%AD_ulic_a_ve%C5%99ejn%C3%BDch_prostranstv%C3%AD

Pěkný den.

Použité zdroje

LAŠŤOVKA, M. Pražský uličník: Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství 1. díl (A-N). 1. Praha: Libri, 1997. ISBN 80-85983-24-9.

https://cs.wikipedia.org/wi[…]n%C3%BDch_prostranstv%C3%AD