Po kom se jmenuje Formánkova ulice

Text dotazu

Přes 30 let bydlím ve Formánkově ulici na Moravském Předměstí v Hradci Králové. Za tu dobu se mi nepodařilo vypátrat, po kom je vlastně naše ulice pojmenovaná. Můžete mi, prosím, poradit?

Odpověď

Formánkova ulice v Hradci Králové byla pojmenována po Josefu Formánkovi, interbrigadistovi a bojovníkovi proti fašismu. Narodil se 4. dubna 1902 v Litomyšli. Bojoval v občanské válce ve Španělsku.  V roce 1941 se vrátil ilegálně do vlasti a pracoval jako instruktor pro ÚV KSČ pro Východočeský kraj. Dne 23. 5. 1943 byl zatčen gestapem ve Dvoře Králové nad Labem. Po výslechu v Pardubicích byl odtransportován do Terezína, poté 23. 1. 1944 do Lipska a 25. 8. 1944 do Norimberka, kde byl popraven. (zdroj: NEUMAN, Milan. Vzor mladé generaci. Nové Hradecko. 1985, roč. 27, č. 6, s. 7.) Jiné zdroje ovšem uvádějí datum popravy 23. 8. 1944 (Bojovali za socialistický dnešek: Josef Formánek. Pochodeň. 1982, roč. 71, č. 276, s. 5.). Rozcházejí se také informace o místě popravy, Bohumír Dejmek uvádí Drážďany (DEJMEK, Bohumír. Historie a současnost Hradce Králové ve jménech ulic. 1. vyd. Hradec Králové: Gaudeamus, 1993. 186 s.).