Plzeňská kina

Text dotazu

Dobrý den, píši práci na téma Plzeňská kina a rád bych se tímto zeptal zda byste mne nemohli odkázat na nějakou literaturu k tématu?
Našel jsem zatím jen práci od Karla Řeháčka o kinu Elektra
a dále v knize 100 zajímavostí ze staré Plzně jsem našel odkaz
na knihu od Vladimíra Remeše - Z historie filmu na Plzeňsku
(Pravda, 1968), která je uváděna jakžto materiál Archivu města Plzně. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
v případě, že je dotaz regionálního charakteru, je možné si z nabídky knihoven zapojených do služby Ptejte se knihovny vybrat tu instituci, která patří do této oblasti. V jejím fondu se totiž mohou nacházet dokumenty regionálního charakteru, které v Národní knihovně (případně i v Souborném katalogu ČR) nemusí být vůbec zachyceny. Ve Vašem případě bychom Vám doporučovali obrátit se s dotazem na Studijní a vědeckou knihovnu v Plzni (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/studijni-a-vedecka-knihovna-plzenskeho-kraje-v-plzni/) či Knihovnu města Plzně (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/knihovna-mesta-plzne/).

K Vašemu dotazu jsme bohužel nenašli žádní knihy, které by se přímo zabývaly kinem v Plzni; proto bychom Vám doporučovali nahlédnou do následujících publikací, které by se o kinech v Plzni mohly zmiňovat. Bohužel není v možnostech služby PSK jednotlivé dokumenty procházet, vycházíme tak  jejich námětu. Všechny tyto uvedené publikace dohledáte v Souborném katalogu ČR, který je dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/F/.  Jedná se o knihy vztahující se ke kultuře Plzně, příp. k dějinám Plzně:
* Koncepce rozvoje uměleckých, kulturních a osvětových zařízení v Plzni. [Plzeň]: B. n., [asi 1966]. nestr.
Ve fondu:  Studijní a vědecká knihovna Plzeň, sign. 392A20195 Klíčová slova: Plzeň - zařízení kulturní a osvětová - činnost - koncepce *  Čechy * Plzeň * kultura * osvěta * koncepce * rozvoj

* Jednotný plán kulturně výchovné činnosti Plzeň-město 1982. [Plzeň]: [Městské kulturní středisko], [1982]. 41 s.
Ve fondu: Studijní a vědecká knihovna Plzeň, sign. 392A 1885/82 Klíčová slova: Čechy * západní Čechy * města * Plzeň * kultura * výchova * činnost * kulturně výchovná činnost
+ také pro další roky 80. let

* Radniční Listy města Plzně. Plzeň: MASTER ART, 1996- .
Klíčová slova: hospodaření * územní plánování * bytová politika * sociální služby * doprava * životní prostředí * odpadové hospodářství * kultura

* Spektrum: zrcadlení plzeňské kultury. Plzeň: Kruh přátel knižní kultury, 1998-2002.
Klíčová slova: umění * Plzeň

* Půlstoletí západočeské kultury a osvěty. Plzeň: Krajské osvětové středisko, 1969. 249 s.
Ve fondu: Studijní a vědecká knihovna Plzeň, sign. 9121145 Klíčová slova: západní Čechy * kultura * osvěta * vzdělávání dospělých

* Rous, Josef. Kniha o Plzni. V Plzni: Theodor Mareš, 1945. 130, [I] s. Knihovna Západní Čechy; sv. 3.
V knize se nachází kapitola na jedné stránce, která vyjmenovává biografy v tehdejší Plzni

* Čepelák, Václav et al. Dějiny Plzně. II, Od roku 1788 do roku 1918. Vyd. 1. V Plzni: Západočeské nakladatelství, 1967. 296 s., [32] s. obr. příl.

* Brichta, Vladimír aj. Dějiny Plzně. III, Od roku 1918 do roku 1948. 1. vyd. Plzeň: Západočes. nakl., 1982. 468 s.

Pokud máte zájem o přehledy promítaných filmů z Plzni, případně filmové festivaly, mohly by se Vám hodit tyto dokumenty:
* Okresní kulturní středisko Plzeň-sever. Mládež a kultura: Nabídka filmů pro školy na školní rok 1989. Plzeň: Okresní kulturní středisko Plzeň-sever, 1989. 11 s.

* Festival českých filmů: katalog = Festival of Czech films: catalogue: [Finále Plzeň ...]. Plzeň: Finále Plzeň, [198-]- .

* Bulletin: Finále Plzeň. Plzeň: Finále, 1968-1971.

Dále Vám doporučujeme nahlédnout do aplikace Ministerstva vnitra ČR archivních fondů a sbírek v ČR . Aplikace je dostupná na adrese http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice-386553.aspx
Zde jsme nalezli např. tyto sbírky, které se vztahují k plzeňským kinům:

Název fondu (sbírky): Kino Eden Plzeň
Uloženo v archivu: Archiv města Plzně
Místo vzniku fondu (sbírky): Plzeň
Časový rozsah: 1934-1945
Metráž: 0,1 bm zpracováno (z toho 0,1 bm inventarizováno), 0 bm nezpracováno
Přístupnost: Archivní soubor je přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Kino Eden v Plzni, majitel ing. Knobloch Tematický popis: Obraz hospodaření kina za vedení soukromníka.
Archivní pomůcky: KINO EDEN, 1934 - 1945. Inventář, 1961, s. 2, ev.č. 358.

Tento fond bohužel není prozatím přístupný:
Název fondu (sbírky): Správa kin města Plzně Uloženo v archivu: Archiv města Plzně Místo vzniku fondu (sbírky): Plzeň Časový rozsah: 1974-1994
Metráž: 0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 1,07 bm nezpracováno
Přístupnost: Archivní soubor není přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Městská správa kin v Plzni ( od r. 1974), Správa kin města Plzně Tematický popis: archivní kniha, spisy Archivní pomůcky: Žádné archivní pomůcky

Každopádně by návštěva uvedeného archivu mohla být velmi přínosná.