Pluralismus

Text dotazu

Prosím o vysvětlení pojmu "pluralismus"

Odpověď

Pluralismus je postoj či názor, který dává přednost mnohosti a rozmanitosti před jednotným a shodným.
V sociologii označuje skutečnost, že společnost se skládá z množství vedle sebe existujících a navzájem si konkurujících sociálních skupin. Střet zajmů těchto skupin je základem politiky.
V politologii znamená pluralismus existenci více politických stran či jiných politických subjektů, které působí v politickém systému vedle sebe za rovných podminek. Pluralismus je jedním ze zakladních rysů moderní demokratické společnosti, vyrázem principu tržního systému (trhu politických idejí). Umožňuje artikulaci politických zájmů jednotlivých sociálních skupin a spolu s principem ústavnosti a zákonnosti vytváří možnost nenásilného převzetí politické moci cestou volebního vítězství.

ZDROJ: Politologický slovník/ Karolina Adamová. - 1. vyd. - Praha : C.H.Beck, 2001. 284 s. ISBN: 80-7179-469-4.