plovací přístroj

Text dotazu

Dobrý den, sháním přesnou citaci článku z novin
"Národní politika" z roku 1922 o zkoušení "plovacího přístroje" na žofínské
plovárně? Tento zdrojový dokument jsem nalezla v Hostivaři, nicméně se nedá
půjčit. Z článku vyplývá, že by to mělo být doba prázdnin, spíše srpen. Bylo
by možné získat tuto citaci? Ročník, číslo a stranu? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

noviny Národní politika 1922, roč. 40, červenec - září jsou bohužel v Národní knihovně ČR poškozeny. Nepůjčují se a nebyly ani naskenovány do systému Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/ ). Ostatní čísla tohoto ročníku a další ročníky Národní politiky jsou dostupné v naskenované podobě v již zmíněném systému. Pomocí fulltextového vyhledávání jsme prošli všechna dobová periodika dostupná v systému.

Výsledkem našeho vyhledávání byl inzerát otištěný v Národních listech - ranní vydání, r. 63, č. 187 (10.7.), 1923, s. 8. se zněním:

"Vynález plovací přístroje (z kovu a dřeva) pro bezpečné koupání a plavby na velké vzdálenosti (vyhláš. v Patent. Věstníku 15/VI. t. r.) prodám, neb příjmu k jeho využitkování společníka. V Praze k vidění dne 11. července o 11. hod. dopol. na Občanské plovárně. Prof. P. Nováček, Hradec Král. 469"

Článek o prezentaci "plovacího přístroje" na žofínské plovárně v roce 1922 byl otištěn (kromě předpokládané Národní politiky) též v Českém deníku či novinách Československá republika.

" "Vodoplav" V Praze na Vltavě u žofínské plovárny zkoušen je nový plovací přístroj, jakýsi druh vodního velocipedu, ovšem bez kol, na nějž si plovoucí lehne a šlape pedály, které pohybují ploutvemi a přístroj i s plovoucím člověkem se pohybuje velice rychle. Za podklad konstrukce sloužil vzor ryby a vskutku veliké ploutve při plování napodobí plování ryb. Vynálezcem jeho jest nějaký profesor z Hradce Králové. Delegáti ministerstva Národní obrany byli přítomni zkoušce tohoto přístroje a po výsledku zkoušky objednali 600 kusů těchto přístrojů. Jména nový přístroj dosud nemá".

(Český deník. 1922. roč. 11, č. 219 (11.8.), s. 4.) Článek obdobného znění uveřejnil i deník Československá republika. 1922. roč. 243. č. 223 (16.8.).s. 5.

Plné texty článků jsou z důvodu ochrany autorským zákonem dostupné pouze z počítačů Národní knihovny ČR. Na objednávku Vám ovšem můžeme pořídit papírové kopie ze systému. Pro objednání kopií je možné využít formulář na stránkách systému Kramerius (http://www.nkp.cz/forms/kopie_kramerius.html ).