Plave olej v lehké vodě?

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás o "rozseknutí" sporu s manželem. Plaval by olej v lehké vodě (tvořené dvěma atomy protia a jedním atomem kyslíku)?

Odpověď

Dobrý den,

lehkou vodu lze v zásadě považovat za normální, běžnou vodu, tak, jak ji známe. Protium není nic jiného, nez klasický atom vodíku (tvořený jedním protonem a jedním elektronem).

Pokud bychom se snažili připravit elektrolytickými metodami "lehkou vodu" z úplně běžné dešťové vody, bude rozdíl v hustotě naprosto minimální - tedy hustota vody bude v každém případě vyšší nez hustota oleje, takže olej bude na vode (či lehké vodě) plavat.

Přikládám ještě odkaz na krátký článek k této problematice z časopisu Nature, který se zabývá hustotou lehké vody.

http://www.nature.com/nature/journal/v135/n3421/abs/135870a0.html

Rozdíl hustot mezi takto vytvořenou vodou a dešťovou vodou je zhruba jedna desetitisícina, což je zanedbatelné.