Plavání v oleji

Text dotazu

Dobrý den,
uplaval by průměrný člověk v olivovém oleji 500 metrů?
Vím, že olej je lehčí a hustší než voda a bylo by tedy těžší udržet se na hladině..

Odpověď

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že vztlaková síla, která působí na těleso ponořené do kapaliny se rovná násobku hustoty kapaliny a objemu tělesa a že hustota olivového oleje je nižší než hustota vody (910 oproti 998 kg na metr krychlový), dá se z těchto faktů odvodit, že v olivovém oleji by se plavalo hůř, protože výše zmíněná vztlaková síla by byla menší.
Zda průměrný člověk uplave v oleji 500 metrů se bohužel nikde neuvádí.

Zdroje: BEDNAŘÍK, Milan ; ŠIROKÁ, Miloslava. Fyzika pro gymnázia : mechanika. Praha: Prometheus, 2000. 288 s. ISBN 80-7196-176-0.