platforma

Text dotazu

Co je to Platforma? Ale prosím o nějaké srozumitelné vysvětlení, jinak to nepochopím. Ne nějak vědecky, ale jednoduše. Prostě jako pro malé dítě.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, slovo platforma může být užito v několika případech. Zaprvé se tak označuje východisko z nějaké činnosti, nějaké úsilí, soubor zásad, (názorová) základna, báze. K pochopení tohoto významu slova je možná nejlépe uvést příklad. Existuje například oborová platforma Zeleného kruhu. Jedná se o neformální platformu pro ekologické organizace v ČR. Platformu vytváří v současné době přibližně 60 organizací, které na svých schůzkách stanovují základní cíle a zásady, které se týkají témat ochrany životního prostředí, udržitelného rozvoje a neziskového sektoru.
(http://www.zelenykruh.cz/cz/oborova-platforma/ )  Podobné platformy existují i pro jiné obory a činnosti.

Slovo platforma se užívá také pro místo sloužící k vystupování a nastupování do dopravních prostředků. Platformou v tomto smyslu slova je například nástupiště, refýž apod.

V geologii se platformou nazývána oblast kontinentální zemské kůry.

V současné době informačních technologií se slovo platforma užívá i ve výpočetní technice, a to pro určité konkrétní prostředí, které je charakteristické buď specifickými technickými prostředky (např. platforma procesorů Intel) nebo specifickými programovými prostředky, zejména operačním systémem (např. platforma Unixu, platforma Windows) či je charakteristická určitou kombinací technických i programových prostředků.
Pro lepší pochopení si můžete přečíst například vysvětlení platformy Intel:
http://www.intel.com/cd/corporate/techtrends/emea/ces/247224.htm

Použitá literatura:
Akademický slovník cizích slov. 1. vyd. Praha : Academia, 1995.
Malá ilustrovaná encyklopedie : A-Ž Praha : Encyklopedický dům, 1999.