Plat lesníků mezi rokem 1918 - 1938

Text dotazu

Jaký byl průměrný plat zaměstnanců v oboru lesního hospodářství

Odpověď

děkujeme za Váš dotaz. Protože nebylo specifikováno, zda se jedná o průměrný plat v lesnictví nebo o konkrétní plat lesmistra, polesného nebo lesního dělníka (a v jakém lese - zda v obecním, církevním, soukromém), hledala jsem v naší knihovně obecné statistiky. Bohužel statistické ročenky, které máme v knihovně k dispozici, uvádějí čísla až od roku 1945. Zaměřila jsem se tedy na monografie a články. Pokud se týká konkrétních čísel, našla jsem pouze informace o platech lesních dělníků: Landa, M.: Vývoj lesního dělnictva v českých zemích v letech 1918 - 1938, Lesnictví, 29, 1983 (2), s. 153 - 168. Tam stojí, že od roku 1920 mzdy pro dělníky v lese nad 18 let činily od 2,25 do 3,20 Kč za h, pro ženy a mladistvé do 18 let 1,80 - 2 Kč za h.

Bluďovský a kolektiv v knize Lesní hospodářství v České republice (LČR, 1998) píše: "V předválečné Československé republice snižovala ekonomickou náročnost lesní výroby poměrně značně rozšířená naturální forma úhrady za provádění lesních prací. Zejména nákladovost pěstebních prací byla v důsledku vysokého podílu naturální úhrady minimální. Dokonce i v odměňování technického personálu hrály naturální požitky významnou úlohu. Dělnické mzdy a platy technických pracovníků patřily k nejnižším..."

Pokud chcete konkrétní čísla, nezbývá mi, než Vás odkázat na Národní knihovnu, která má ve svém fondu statistické ročenky a věstníky z první republiky.