Plantagenet - planta geneta

Text dotazu

Jindrich II.Plantagenet ziskal sve prizvisko Plantagenet, protoze nosil za capkou vetvicku krucinky,coz by mela byt planta geneta - to ale neni spravny lat.nazev teto rostliny.Lze zjistit z ceho bylo tedy toto jmeno odvozeno.

Odpověď

Dobrý den,

podle toho, co se nám podařilo zjistit, přezdívka Plantagenet údajně pochází od velké vášně hraběte Geoffryho (otce Jindřicha II.) - lovu. Hrabě měl ve zvyku nosit na klobouku snítku kručinky (latinsky genista - přestože obecně se má za to, že latinský název je "genesta"; viz http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=64 a jiné servery se zaměřením na botaniku), Plant-a-genet tedy znamená něco jako "vysazovač kručinky".

Zdroj: VOLNÝ, Zdeněk. Toulky minulostí světa. Pátý díl. Praha: VIA FACTI, 2003. ISBN 80-239-1138-4.