Pižďuchové

Text dotazu

Dobrý den,
prosím kdo nebo co jsou bžiduchové?

Odpověď

Dobrý den,

patrně máte na mysli knihu, resp. pohádkovou bytost, kterou stvořil Václav Havel.
Existuje jen jediná kniha Václava Havla, která je věnovaná dětem. A tím je kniha Pižďuchové. Vyprávění, které napsal Havel v sedmdesátých letech do sborníku jednoho velkého německého nakladatelství, jež vydalo českým zakázaným spisovatelům knížku pohádek.

Václav Havel tehdy dlouho tvrdil, že pohádku pro děti napsat nemůže. Za prvé proto, že nic takového neumí, za druhé proto, že špatně vyslovuje hlásku „r“ a v pohádkách se to jen hemží samými drrraky, prrrinceznami, čarrroději, trrrpaslíky a podobnými potvorrrami a za třetí proto, že nemá čas, neboť musí v pivovaru koulet sudy s pivem.

Ale jak je z knížky patrné, nakonec vše skvěle vyřešil, protože vymyslel novou pohádkovou bytost bez „r“. Pižďuchy do knížky namaloval a klotovými rukávy opatřil malíř a dobrý přítel Václava Havla Jiří Sopko.

zdroj :
http://www.citarny.cz/index.php/nove-knihy/knihy-deti/beletrie-pro-deti/2281-jedina-kniha-vaclava-havla-pro-dti-piuchove