pitva - Jan Jesenius

Text dotazu

Dobrý den,prosím ,zachovala se jména muže,ženy a
dítěte,které pitval Jan Jesenius v Praze v r.1600,1604 a 1605?Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

jména muže, ženy a dítěte, které na svých veřejných pitvách v Praze v roce 1600, 1604 a 1605 pitval Jan Jessenius z Jaseně, literatura bohužel neuvádí.

V případě muže, který byl pitván v Rečkově koleji 8. - 12. června 1600, se jednalo o oběšeného zločince. Sám Jessenius o objektu pitvy píše ve svém spisu "Anatomiae Pragae anno 1600 solemniter administratae historia" toto:

"Pitvu jsem provedl na místě velmi vhodném, v Rečkově koleji, za velkého shromáždění slavných a učených mužů, vědychtivých a vzdělaných měšťanů, dne 8. června gregoriánského kalendáře na jakémsi oběšenci a potom šťastně dokončil s Boží pomocí dne 12. června."

( Jessenius, Jan. Jan Jessenius z Jasené : průběh pitvy jím slavnostně provedené v Praze L.P. MDC, k níž byl přičleněn traktát o kostech. 1. vyd. Praha : Karolinum, 2004. s. 392).

Bližší informace k ženě a dítěti, jež Jessenius pitval v roce 1604 a 1605, nebyly v žádné z níže uvedených publikací uvedeny.

Pro zajímavost uvádíme, že Jan Jessenius provedl při svém druhém pobytu v Praze pitvu svého švagra Adama Felse, který zemřel na skvrnitý tyfus. O nálezu při této pitvě napsal spis "De morbo hungarico recte cognoscendo et feliciter curando (O správné diagnóze a léčení choroby).

(Bokesová-Uherová, Mária. Ján Jessenius : 1566-1621 : (k 400. výročiu narodenia). 1. vyd. Bratislava : Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, 1966. s.31)

Použitá literatura:

* Jessenius, Jan. Jan Jessenius z Jasené : průběh pitvy jím slavnostně provedené v Praze L.P. MDC, k níž byl přičleněn traktát o kostech. 1. vyd. Praha : Karolinum, 2004.

* Bokesová-Uherová, Mária. Ján Jessenius : 1566-1621 : (k 400. výročiu narodenia). 1. vyd. Bratislava : Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, 1966.

* Nejeschleba, Tomáš. Jan Jessenius v kontextu renesanční filosofie. 1. vyd. Praha : Vyšehrad, 2008.

* Bokesová-Uherová, Mária. Ján Jessenius veľký humanistický učenec a bojovník (1566-1621) : na 350. výročie smrti. Bratislava : Osvetový ústav, 1971.

* Polišenský, Josef. Jan Jesenský-Jessenius : [Studie s ukázkami z díla]. 1. vyd. Praha : Svobodné slovo, 1965.