pískomil

Text dotazu

který z nich se dožívá nejvyššího věku?

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za opožděnou odpověď. Do podčeledi pískomilů se obvykle počítá kolem 80 druhů rozdělených do 15 rodů. Nejčastěji se chovají druhy z roku Meriones - pískomilové mongolští (Meriones unguiculatus), v poslední době i pískomil Shawův, pískomil rudoocasý, pískomil jižní, pískomil perský. Dále se můžeme setkat s pískomilem tlustý a pískomilem křečkovitý. V chovech se také často objevují pouštní pískomilové rodu Gerbillus, vzácně se také chová jeden z největších pískomilů, pískomil velký, pocházející ze střední Asie.

Nejpodrobněji se kromě běžných chovatelských příruček pískomilům věnuje kniha "Pískomilové a jejich chov". Součástí této publikace je i malý atlas pískomilů, který u některých druhů uvádí i délku jejich života, bohužel zde není vždy specifikováno, zda je o věk dosažený ve volné přírodě či v zajetí:

* pískomil mongolský - průměrně 3-4 roky, v zajetí se rekordně dožil 6 let a 3 měsíců, ve volné přírodě je průměrný věk 6 měsíců, nejdelší věk nepřesahuje 4 roky

* pískomil rudoocasý - dožívají se 3-4 let (není uvedeno zda v zajetí nebo ve volné přírodě)

* pískomil perský - v zajetí je nevyšší zaznamenaný věk 6 let, ve volné přírodě se pravděpodobně nedožívá více než 3-4 let

* pískomil hedvábný - 2-4 roky, ze zajetí jsou známi jedinci, kteří přesáhli věk 6 let

* pískomil jižní - dožívají se 2-4 let (není uvedeno zda v zajetí nebo ve volné přírodě)

* pískomil veverkoocasý - mohou dosáhnout věku 4-5 let, ve volné přírodě se jejich průměrný věk pohybuje kolem 6 měsíců, nejdelší zaznamenaný věk v přírodě byl 30 měsíců

* pískomil Cheesmanův - dožívá se 1-3 let, v zajetí až 6 let

* pískomil menší - dožívá se značně vysokého věku, údajně 5-6 let (není uvedeno zda v zajetí nebo ve volné přírodě)

* pískomil hezký - dožívají se 3-5 let (není uvedeno zda v zajetí nebo ve volné přírodě)

* pískomil velký - dožívá se 3-4 let (není uvedeno zda v zajetí nebo ve volné přírodě)

* pískomil Harringtonův - dožívá se 3-5 let (není uvedeno zda v zajetí nebo ve volné přírodě)

* pískomil běloskvrnný - nejdelší zjištěný věk v lidské péči byl 6 let a 1 měsíc, ve volné přírodě se však většina jedinců dožívá sotva 1 roku

použitá literatura:

* MOTYČKOVÁ, Hana ; MOTYČKA, Vladimír. Pískomilové a jejich chov. Praha : Grada, 2008. s. 94-143. ISBN 978-80-247-1803-3. Náhled v Google Books - http://books.google.com/books?id=skmee-JmyOEC.

* SCHMIDT-RÖGER, Heike. Pískomil : přátelský, chytrý, aktivní. Praha : Grada, 2006. 64 s. ISBN 80-247-1755-7. Náhled v Google Books - http://books.google.com/books?id=5oJ1gLyy6T4C .

* KÖTTNER, Engelbert. Pískomil : správná péče a porozumění : rady odborníků pro správný chov : určeno i pro děti, které se o zvířátko samy starají. Praha : Jan Vašut, 2002. 56 s. ISBN 80-7236-141-4.