Píseň o modelce, Děkan

Text dotazu

Dobrý den,

sháním staré francouzské verš, zejména Píseň o modelce, báseň děkan. Vyšlo prosím něco takového i v překladu? Prosím o doporučení literatury.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

litujeme, ale ani po konzultaci s vyučujícími Ústavu románských studií FF UK Vám bohužel nejsme schopni poskytnout k požadovaným textům žádné bližší informace.

 Z titulů, které by se kýženému období mohly věnovat, doporučujeme například tyto:

  • BRUNEL, Pierre, BELLENGER, Yvonne, COUTY, Daniel, SELLIER, Philippe, TRUFFET, Michel, GOURDEAU, Jean-Pierre. Histoire de la littérature française I. Paris: Bordas, 2001.

  • KOPAL, Josef. Dějiny francouzské literatury. Praha: Melantrich, 1949.

  • LAGARDE, André, MICHARD, Laurent, Les grands auteurs français au programme : Moyen Age – XVIe siècle – XVIIe siècle – XVIIIe siècle – XIXe siècle – XXe siècle. Paris : Borad, 2000-2005. (Středoškolská učebnice, obsahuje ukázky.)

  • LANSON, Gustave. Histoire de la littérature française. Paris: Librairie Hachette, 1920.

  • ŠIMEK, Otokar. Dějiny francouzské literatury v obrysech. I-IV. Praha: Sfinx/SNKLU, 1947-1962.

  • ŠRÁMEK, Jiří. Panorama francouzské literatury od počátku po současnost, I-II. Brno: Host, 2012.

  • THIBAUDET, Albert. Histoire de la littérature française. Présenté par Michel Leymarie. Paris: CNRS, 2008.

  • ZINK, Michel. Introduction à la littérature française du Moyen Âge. Paris : Le Livre de Poche, 1993.

    Případně se zkuste poptat ještě v mediatéce Francouzského institutu v Praze (http://www.ifp.cz/Mediateka,247 ). Poněkud problematická se však může ukázat skutečnost, že Francouzský institut není zapojen do celostátní (a celosvětové) služby "Ptejte se knihovny". Zkuste se však na tuto službu odvolat ("I když vím, že FI není zapojen do služby PSK ....v PSK.není žádná specializovaná knihovna zaměřená na francouzskou literaturu .....")