Píseň o Křivoklátu

Text dotazu

Také si pamatuji tuto píseň pouze částečně, bratr mi ji večer zpíval před spaním. Rovněž by mne zajímalo jak se jmenuje a jak zní celá.
Pamatuji si toto:

Kolem hradu Křivoklátu je cestička zlá,
(jedou po ní dva rytíři a jeden sluha) - opakuje se.

Sluha jim jde otevřít, sluha jim jde vstříc (ó pane rytíři vy nevíte nic) - opakuje se.

Vaše dcera překrásná jako z růže květ,
(porodila synáčka, vy jste jeho děd) - opak

Jak to rytíř uslyšel, hned do hradu vjel (a svou dceru nezdárnou zabít hnedka chtěl) - opak

dál se mi to motá, vím jen, že to bylo hodně dlouhá balada a já jsem většinou u konce usnula.
Ještě si pamatuji, že byla zazděná na věži a nakonec ji otec zabil, nějak tak to celkově špatně skončilo.

Odpověď

Dobry den,

dotaz na píseň, kterou hledáte, jsme zodpovídali již před několika lety. Odpověď můžete najít v archivu služby Ptejte se knihovny, viz odkaz níže

http://www.ptejteseknihovny.cz/archiv?q=k%C5%99ivokl%C3%A1t+p%C3%ADse%C5%88

Ke Křivoklátu je cesta dlouhá,

jede po ní rytíř navštívit druha.

Na cestě potkal ho jeden sloužící.

"Ach pane, pane můj, vy nevíte nic!

Ta vaše dcera je jako z růže květ,

ona má synáčka, vy jste jeho děd".

Obdobná verze se zpívá leckde dodnes, děj je stejný, jen místy se trošku liší slova.

Použité zdroje

Věstník Musejního spolku královského města Rakovníka a politického okresu Rakovnického. Rakovník: Musejní spolek, 1940.