Pilotní šetření, předvýzkum

Text dotazu

Dobry den,

obracím se na Vás se svým dotazem ohledně dotazníkového šetření.

Chtěla bych vědět, jaký je rozdíl mezi pilotním šetřením a předvýzkumem, pokud tam tedy nějaký je...

Odpověď

Níže je uvedena odpověď na vaši otázku. Další informace najdete v uvedených tištěných a internetových pramenech.

Pilotní šetření, pilotní studie, pilotáž

Pilotní studie je prováděna na malé skupině vybrané z populace, kterou hodláme studovat. Technika tohoto kroku se podstatně liší od techniky, kterou hodláme použít ve vlastním výzkumu; nejčastěji používáme kvalitativní postupy (např. nestandardizovaný rozhovor). Cílem pilotní studie je zjistit zda informace, kterou  požadujeme v naší populaci vůbec  existuje.

Pokud nemáme opravdu hlubokou znalost o cílové populaci, je pilotní studie velmi důležitá.

Pilotní studie bývá velmi často opomíjena, a to i v případech, kdy je to riskantní, většinou z důvodu úspor času a peněz. Tyto úspory mohou být zaplaceny pochybnou validitou výsledků a vyústit ve výzkumnou akci, která je stejně nevalidní.

Předvýzkum

Je opět prováděn na malém vzorku naší cílové populace; vzorek je větší než u pilotní studie. Předvýzkum je testem nástrojů, které ve výzkumu hodláme použít. Cílem je obvykle otestovat srozumitelnost a jednoznačnost otázek.

Zatímco opomenutí pilotní studie nás, v některých případech, nemusí vytrestat vážným zkreslením, opomenutí předvýzkumu je nesmírně riskantní. Předvýzkum by měl výt součástí každé výzkumné akce.

                                                  In: Disman, Miroslav: Jak se vyrábí sociologická znalost. Praha, Karolinum 2000. ISBN 80-246-0139-7

Další literatura:

Surynek, Alois: Základy sociologického výzkumu. Praha,  Management Press 2001. ISBN 80-7261-038-4

Geist, Bohumil: Sociologický slovník. Praha, Victoria Publishing 1992. ISBN 80-85605-28-7.

Internetové zdroje:

http://www.czp.cuni.cz/ekonomie/Letskola/urban_priprava_dotazniku.pdf

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:SyFt-MiqfeYJ:www.richardjung.cz/1.Etapy_prace_na_vyzkumu.ppt+p%C5%99edv%C3%BDzkum&cd=36&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Ddo1q-iq0hIJ:files.zsv.webnode.cz/200000002-2380125731/Sociologick%C3%BD%2520v%C3%BDzkum.ppt+p%C5%99edv%C3%BDzkum&cd=45&hl=cs&ct=clnk&gl=cz