Petr Vaňous, Urbář 1580

Text dotazu

údajně v Urbáři z roku 1580 v obci Hlynney /Hlinné/
- panství opočenském je zapsán Petr Vaňous dotaz zní, zda jsou zapsána
podrobněji nějaká data o narození, svatbě, úmrtí petra, jeho manželky, dětí,
či sourozenců a nebo nějaké jiné vodítko k tomuto jménu děkuji

Odpověď

Dobrý den,
urbář z druhé poloviny 16.století - panství Opočno vlastní Státní oblastní archiv z Zámrsku (fond: Vs Opočno - v colloredovském rodinném archivu sign.
Fach 12). Informace, které žádáte, tedy můžete obdržet pouze zde. Dle ukázky z urbáře uveřejněné v "Soupisu východočeských urbářů" soudíme, že více informací, než je uvedeno v Doberské ročence (http://www.obecdobre.cz/file.php?nid=914&oid=63551), urbář o jednotlivých poddaných neuvádí. Další zpřesňující údaje se v urbářích v zápisu o poddaném zpravidla neuváděly. Jednalo se o soupis platů, dávek a povinností vůči vrchnosti pro konkrétní obec či poddanskou usedlost. Dle výše zmíněného zdroje (Soupis východočeských urbářů) urbář z 2.poloviny 16.století
obsahuje: "soupis poddaných, výměra v starých mírách, případně neurčitě, úroční platy svatojiřský a svatohavelský, naturální dávky (slepice, vejce, pšenice, žito, oves, ječmen), roboty (orné, vožení sena, ženné, pletí lnu, rytí řepy, trhání konopí) převedeny vesměs na peníze; na konci jednotlivých lokalit sumáře, za nimi pasáže týkající se kostelního podací, robot apod.; u měst pak šos, platy z mastných krámů, řemesel, valch, cla, vaření piva, šenku vína"

Údaje, které hledáte, byly později evidovány v matrikách.

Více informací o matrikách naleznete na stránkách:
* http://www.genea.cz/informace/badani-v-archivu/matriky/
* http://www.genea.cz/informace/rady-do-zacatku/matriky/