Pescarské novely

Text dotazu

Dostala se mi do rukou kniha Pescarské novelly od
Gabrielle D´Annunzio, vydavatel J. R. Vilímek, překlad Jean Rowalski. Kniha
nemá nikde uveden rok vydání, ale má zlatou ořízku a ilustrovali ji A.
Ferraguti a G. Amato. Vypadá jako nějaká lepší edice. Prosím, nevíte, z
jakého roku je a zda nejde o nějakou výjimečnou edici či není-li kniha z
nějakého jiného důvodu zajímavá či hodnotná? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Pescarské novelly vyšly pravděpodobně v rámci vydávání Knih dobrých autorů, Slavní autoři literatur světových (1908-33, red. F. Sekanina). "...Bez patrné koncepce byly v jednotlivých řadách postupně zahajovány Spisy E.Zoly, ... G. D'Annunzia (1910-12, 11 sv.)..." (Citováno z Lexikon české literatury. Osobnosti, díla, instituce. Praha: Academia, 2008. ISBN 978-80-200-1572-3., heslo Jos. R. Vilímek).

U knihy, kterou máme k dispozici, (nemá zlatou ořízku), uveden rok vydání také není. Podle údajů zpracovatelů pro Generální katalog NK ČR by to mohl být rok 1912. Dokládá to záznam v Generálním katalogu NK ČR. Katalogizační lístek v Národním konzervačním fondu má v hranaté závorce rok vydání 1911.

Záznam v Souborném katalogu (www.nkp.cz , katalogy a databaze, baze SKC), viz níže, uvádí rok 1920, ale není uvedeno, o kolikáté vydání se jedná. (Je-li rok v hranatých závorkách, je to rok pravděpodobný).

D'ANNUNZIO, Gabriele. Pescarské novelly. Praha: Vilímek, [1920]. Přel. J. Rowalski; G. Amato; Ilustr. A. Ferraguti. 424 s.

Pokud byste potřebovala podrobnější informace, doporučuji obrátit se na Literární archiv Památníku národního písemnictví, http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/cs/literarni-archiv.php , kde by v pozůstalosti fondu J.R. Vilímek mohly nějaké bližší informace být, viz záznam níže. Dalším zdrojem informací by mohla být Knihovna Národního muzea http://www.nm.cz/knihovna-nm/ .

Název archivu Literární archiv Památníku národního písemnictví Číslo fondu/sbírky 1879 Název fondu/sbírky Vilímek Josef Richard Značka fondu/sbírky Datace 1858 - 1950 Přístupnost Původce VILÍMEK Josef Richard 1858 - 1949; nakladatelství v Praze.

Skartace

Části uložené jinde Knihovna Národního muzea v Praze, fotoarchiv LA PNP.

Popis 1. Doklady právní a účetní z nakladatelské činnosti. 2. Korespondence

a) přijatá (V. Černý, F. Herites, B. Kočí, J. Král, K. May, J. Neruda, J.

Toužimský, J. Verne, E. Zola); b) odeslaná (kopie). 3. Rukopisy cizí. 4.

Tisky a výstřižky. 5. Fotografie. 6. Fragmenty osobních fondů majitelů nakladatelství.

Nezpracováno Zpracováno Inventarizováno Metráž (bm) 28,3 15,1 15,1 Jazyk čeština Místo vzniku Tématické skupiny Osobní fondyNakladatelství a vydavatelství

Zda se jedná o knihu hodnotnou, něčím výjimečnou, nám nepřísluší posuzovat.

Mohla byste se zkusit poradit v některém z antikvariátů; kontakty najdete na internetu, např. http://www.antikvariaty.net/