Pes, který štěká, nekouše

Text dotazu

Prosím o vysvětlení přísloví Pes, který štěká, nekouše.

Odpověď

Dobrý den,

přísloví „Pes, který štěká, nekouše“ se většinou používá ve smyslu sdělení, že člověk tvářící se zle, nemusí být/ nebývá tak zlý, jak vypadá. Dalším významem je, že nepřátelské vystupování bývá pouze způsobem zastrašování ze strany osoby, která ve skutečnosti nemá sílu, aby hrozbu provedla.

Zdroj:

Čermák, F.: Základní slovník českých přísloví : výklad a využití. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2013.