Pes

Text dotazu

Když nevíme, jestli fena bude mít štěňata, můžeme použít lidský těhotenský test?

Odpověď

Dobrý den, bohužel se nám nepodařilo zjistit, zda je pro potvrzení březosti feny možné použit lidské těhotenské testy, i když tato možnost je zmiňována v chovatelských diskuzích (http://www.cz-pes.cz/diskuse/2_8399_0.html). Spíše se domníváme, že lidské těhotenské testy takto využít nelze.  Lidský těhotenský test je založen na zjišťování hladiny hormonu hCG (Human chorionic gonadotropin) v moči (http://www.rodina.cz/clanek3831.htm,
http://www.tehotenske-testy.cz/), tento hormon se vyskytuje v moči a krvi březích primátů (http://etext.czu.cz/php/skripta/kapitola.php?titul_key=64&idkapitola=168).
Nejsme v tomto směru odborníky, pokud se Váš dotaz vztahuje na Vaši fenku, doporučili bychom Vám obrátit se přímo na veterináře.

Březost feny má různé příznaky, mezi které patří např. zvýšená ospalost, zvýšená žravost, nechutenství, celkové změny v chování (klidné feny se stávají dráždivější, ostré naopak  klidnější, u mnohých se projevuje mazlivost, kterou předtím nikdy vůči chovateli neprojevovaly), postupné zvyšování hmotnosti feny, změny na mléčné žláze.

K ověření březosti existují i objektivní metody:
* vyšetření krve feny - po 20. dnu březosti se má v krvi zvýšit počet bílých krvinek a snížit počet červených krvinek, k tomuto způsobu vyšetření však musí být  speciální laboratorní zařízení a ke stanovení změny počtu krvinek by se muselo provést ještě několik hematologickch vyšetření před nakrytím feny.
* asi v polovině březosti je možno zjišťovat březost palpací, tj.
prohmatáním dutiny břišní. Tuto prohlídku však musí provádět veterinární lékař, neboť je třeba značné zkušenosti a citlivosti, aby se s dostatečnou jistotou zjistily plody, aniž by došlo k jejich poškození
* ultrasonografické vyšetření (UTZ) - transkutánní B-způsob snímání je nejpřesnější metoda používaná při diagnostice gravidity v nižších fázích, březost je detekována 18.-20. den po nakrytí, největší spolehlivosti se dosahuje od 24. dne po krytí
* rentgenologické vyšetření - pořizování rentgenového snímku má smysl až v pozdějším stádiu březosti (spíše až na jejím konci), optimální je od 45. dne březosti, kdy jsou kostry plodů dostatečně osifikovány a rentgenové snímky jsou náležitě kontrastní
* spolehlivé laické zjištění pohybů plodů přes stěnu břišní ve druhé polovině březosti.

Více informací k vyšetření krve feny uvádí učebnice "Veterinární porodnictví", podle které patří toto vyšetření mezi pomocné metody. Změny v hematologických ukazatelích se sice objevují během březosti, avšak nejsou specifické a nedají se využít k diagnostice gravidity:
* erytrocyty - počet erytrocytů se snižuje od 21. dne březosti až do porodu, současně nastává i snížení obsahu hemoglobinu, tento pokles je zřetelný v druhé polovině březosti, tyto změny se nejvíce projevují u mladých a špatně živených fen během březosti
* hematokrit - k poklesu dochází od 20. dne gravidity, trvá do konce březosti
* trombocyty - počet se zvyšuje od 21.-28. dne březosti
* leukocyty - zvýšení začíná od 21. dne březosti, vrcholu dosahuje kolem 49.
dne, potom jejich počet klesá

použitá literatura:
* PROCHÁZKA, Zdeněk. Chov psů. Praha - Litomyšl : Paseka, 2005. s. 140-142.
ISBN 80-7185-768-8.
* DOLEŽEL, Radovan ; KUDLÁČ, Eduard. Veterinární porodnictví. Brno :
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, 2000. s. 32-34. ISBN 80-85114-91-7.