Perlička dítek Božích

Text dotazu

chcela by som vediet co je Perlicka ditek Bozich.(zaner, forma,
rozsah,vznik, vydania, ...) kto je jej autorom? nasla som, ze je to Daniel
Sinapius- Horcicka, no Knihopis uvadza ze je to Palma Sixt Mocidlansky? ako
je to teda s tymto dielom?

Odpověď

Dobrý den,

dílo "Perlička dítek božích" je sbírka modliteb, jejímž původním autorem byl opravdu Sixt Palma Močidlanský. Daniel Sinapius Hořčička dílo upravil, rozšířil a znovu vydal v letech 1683 (někdy se uvádí 1684) a 1701 (viz RIEGER, Fr. L. Slovník naučný. Díl třetí, F-Chyžice. V Praze, 1863).

Rozdíly jsou patrné i z úplných názvů (resp. podnázvů) děl jednotlivých

autorů:

Sixt Palma Močidlanský:

[Sixta Palmy Močidlanského] Perlička Djtek Božjch, totiž Modlitby nábožné na

12 Pereľ: 12. Czľánků Wjry Křestianské složené od Syxta Palmy. 1693.

Daniel Sinapius:

Perlička Dijtek Božijch A neb Pokladnice Duchownj rozličné drahé Perly a Kljnoty w sobě obsahugjcy. Z Pětj častek S. Katechyzmuse sľožena stránkami obnowéná, a k wzděľanj w wjře a pobožnosti na swětľo wydaná od Daniela Synapiuse někdy Sľowa Božjho w Cýrkwy Sľowenské Lewočské Kazatele. W Lewocži, nákladem Samuele Brewera, 1683.

Využili jsme záznamů z databáze Knihopis Digital, odkud můžete získat přehled o počtu vydání díla.

Uvádíme prameny, které výše uvedené informace potvrzují:

* Daniel Sinapius Horčička (1640-1688)

Jeho literárne je rozsiahle a patrí do neho príležitostná poézia, náboženská lyrika, náboženská próza, školské di-vadelné hry, prekladateľské a editorské práce. Modlitebná knižka Zahradka dušičky pobožné (Hortulus animae piae,

1676) obsahuje prozaické i básnické texty. Perlička dítek božích (1683), je úpravou a rozšírením rovno-mennej knižky od českého autora Sixta Palmu Močidlanského (1663) a obsahuje katechizmus i modlitby.

http://www.fphil.uniba.sk/fileadmin/user_upload/editors/ksllv/dokumenty_kako

sova/zo_starsej_slovenskej_literatury_antologia.doc

* JIREČEK, J. Rukověť k dějinám literatury české do konce XVIII. Věku (Dějiny literatury české. Díl I. Slovník životopisný a knihoslovný). Sv. 1, A-L. V Praze 1875.

"Perlička dítech božích. V Levoči 1684, 1701. Prvotně sepsána od Sixta Palmy."

* ROSENBAUM, J. a kol. Encyklopédia slovenských spisovateľov. 2. zv. P-Ž.

Bratislava, 1984.

"Po návrate z exilu upravil a rozšíril katechizmus od neznámeho autora (Perlička dítek božích, Levoča 1683)..."

.."Katechizmus Perlička dítek božích Sinapius vlastne tvorivo adaptoval podľa dnes neznámej predlohy, ako sa možno dozvedieť z úvodu a z poznámky pri niektorých modlitbách označených "ze starého vydání". Aj táto duchovná príručka je písaná ornamentálným barokovým štýlom a silně slovenčiacou češtinou"...

Bližší údaje uvádíme také k dílu Sixta Palmy:

* JIREČEK, J. Rukověť k dějinám literatury české do konce XVIII. Věku (Dějiny literatury české. Díl I. Slovník životopisný a knihoslovný). Sv. 2, M-Ž. V Praze 1876.

"Perlička dítek božích - vydáno poprvé 1593 v Praze a poté velmi často"

* Ottův slovník naučný: ilustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí.

Devatenáctý díl. P-Pohoř. V Praze: J.Otto, 1902.:

"Z jiných spisů starších velmi často byla otiskována sbírka modliteb, Perlička dítek Božích, týkající se dvanácti článků víry, jíž Jungmann

(IV,1966a) vyčítá asi desatero vydání v Uhrách (v stol. XVII. a XVIII.) mimo česká, ovšem přeměněná i doplněná".

Podrobný popis díla, charakteristiku jednotlivých příspěvků a zvláště Palmových modliteb sepsal Antonín Škarka, příspěvek vyšel v Českém časopise historickém, roč. 42, 1936, s. 490-501 a také samostatně jako jeho zvláštní

otisk:

* ŠKARKA, Antonín. Ze zápasů nekatolického tisku s protireformací :

(Literární a tiskařská aféra z r. 1602). V Praze : [nákladem vlastním, 1936] (Politika). 130 s. ; 8°. Zvláštní otisk z "Českého Časopisu Historického"

XLII., seš. 1-4.

- v NK ČR dostupné prezenčně v příruční knihovně studovny Oddělení rukopisů a starých tisků (u služby, signatura Gen D 0841)

Sinapius Hořčička v díle Perlička dítek božích projevuje touhu po osobitém slovenském jazyce a kulturním projevu, stejně jako přání úplného osamostatnění slovenštiny od češtiny.

Více informací o Hořčičkově díle byste mohla nalézt také v následujících

publikacích:

* Antológia staršej slovenskej literatúry / na vyd. pripr., úvod a pozn.

napís. Ján Mišianik ; edit. Eva Tkáčiková. Bratislava: Veda, 1981. 869 s. :

il., obr. příl.

* PRAŽÁK, Albert. Dějiny slovenské literatury. [Díl] 1, [Od nejstarších časů do nové doby]. Praha : Melantrich, 1950 (Středoč. tisk., n.p., záv.

06). 376, [3] s.; 24 cm.

* Literatura slovenská - počátky až osvícenství - dějiny

* ŠMATLÁK, Stanislav. Dejiny slovenskej literatúry. I, (9.-18. storočie).

Bratislava: Literárne informačné centrum, 2007. 345 s. ; 24 cm. ISBN

978-80-89222-28-5 (váz.)

* Dejiny staršej slovenskej literatúry / [Autoři:] Ján Mišianik, Jozef Minárik, Milena Michalcová, Andrej Melicherčík ; Il. materiál zozbieral a zostavil Ján Mišianik. Bratislava : SAV, 1958 (Brno : Brněn. knihtisk., z.z.). 318, [2] s.; 8°.