Periodika z roku 1989

Text dotazu

Dobrý den, snažila jsem se na internetu najít alespoň základní seznam tisku, který vycházel v roce 1989. Potřebovala bych pro svou bakalářkou práci projít zprávy v tisku z listopadu 1989. Jediné, co se mi povedlo najít je v digitální podobě Rudé právo. Existuje nějaký seznam tisku co v té době vycházel? Lze ho někde najít? Případně jaké mám možnosti jak se k tomuto tisku dostat? Předem děkuji za podpověď.

Odpověď

Dobrý den,

soupis periodik za rok 1989 se nám nepodařilo nalézt, pouze za rok 1990, a to v papírové podobě, který je k dispozici čtenářům u informací v Hale čtenářů :
 [Č.záznamu: 002220833]
Přehled periodického tisku v České republice v roce 1990 / [zpracovala Dagmar Malá]. -- Praha : Národní knihovna, 1991.

V tomto soupisu jsou jako ústřední deníky uváděny : Československý sport, Hospodářské noviny, Lidová demokracie, Lidové noviny, Metropolitan, Mladá fronta dnes, Práce, Rudé právo, Večerní Praha.  Následuje pak soupis regionálních deníků a časopisů.
Uvedené a příp. další tituly můžete v Národní knihovně objednat ze skladu pod příslušnou signaturou, kterou naleznete v bázi NKC Národní knihovny, http://www.nkp.cz, záložka Katalogya a databáze.
Noviny jsou expedovány ze skladu buďto v papírové podobě anebo na mikrofilmu (zmikrofilmovaná periodika si můžete prohlížet na prohlížečce ve studovně).
Pokud by se Vám jednalo o určité téma, tak máte u nás k dispozici v papírové podobě soupis článků z roku 1989, s rejstříky autorským a předmětovým. Článek pak lze dohledat v příslušném periodiku.

Podmínkou objednávání z katalogů Národní knihovny  je průkaz čtenáře, http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Pro_uzivatele_a_navstevniky&submenu2=16.