Periodický tisk

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat na příčinu masového rozmachu periodického tisku v 1. pol. 19. století. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

rozmach periodického tisku v 1.polovině 19.století a následně i v polovině druhé byl způsoben několika navzájem se doplňujícími faktory. Jednalo se převážně o společenské změny-nástup liberalismu, zvyšování gramotnosti obyvatel, úplné odbourání či omezení cenzury, ekonomický a technologický vývoj jakožto nedílná součást průmyslové revoluce, rozvoj obchodu a demokracie. Noviny se také rozšiřovali mimo společenskou elitu, dostávaly se k dělnické třídě. U nás se žurnalistika od 40.let 19.století začala výrazně podílet na snahách o politickou emancipaci Čech v rámci monarchie.
Toto je pouze stručný souhrn nejvýraznějších podnětů při rozvoji tisku, podrobnější informace k jednotlivým faktorům naleznete v publikacích:

Dějiny světové žurnalistiky. [Díl] 1., Celý svět je v novinách : Tisk od počátku světové žurnalistiky do nástupu imperialismu. -- 1. vyd.. -- Praha : Novinář, 1989. -- 332 s. : obr., fot., tb. ; 25 cm

Dějiny české žurnalistiky do roku 1945 : stručný přehled / Milena Beránková, Karel Malec. -- 1. vyd.. -- Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1976. -- 62 s. ; 8°

Teorie masové komunikace / Melvin L. DeFleur, Sandra J. Ballová-Rokeachová ; [z angličtiny přeložili Jan Jirák a Otakar Šoltys]. -- 1. čes. vyd.. -- Praha : Karolinum, 1996. -- 363 s. ; 21 cm

Úvod do teorie masové komunikace / Denis McQuail ; [z anglického originálu ... přeložili Jan Jirák a Marcel Kabát ; s českou předmluvou Jana Jiráka]. -- Vyd. 2.. -- Praha : Portál, 2002. -- 447 s. ; 23 cm