péče o psa

Text dotazu

a jak by sem se měla správně starat o pejska aby nechytil nějakou závažnou nemoc?děkuji

Odpověď

Dobrý den, základem fyzického zdraví každého psa je správná výživa a také péče o srst, drápy atd. Měla byste s ním také každoročně navštěvovat zvěrolékaře, se kterým se můžete ohledně péče o Vašeho psa poradit. Jednou měsíčně můžete provádět jednoduchou kontrolu i sama prohlédnutím srsti, očí, uší, pacek.
Proti některým chorobám lze psy očkovat (např. proti vzteklině). Prvním znamením (i bez vnějších příznaků) bývá změna v chování psa - může být lhostejný, unavený, neustále polehává apod. Pak je nejlepší vyhledat odbornou pomoc.
Péči o psa se věnují např. následující publikace:

1) FOGLE, Bruce. 101 praktických rad jak pečovat o psa. Praha: Ikar, 1996. 72 s. ISBN 80-7202-020-X.
2) SEHNEROVÁ, Ivana. Zdravý pes aneb Jak být ve své kůži. Praha: Jan Hollauer, 2002. 127 s. ISBN 80-239-0791-3.
3) DAVIS, Caroline. Můj pes: úplný průvodce péčí o psa po celý jeho život. Praha: Ottovo nakladatelství, 2005. 192 s. ISBN 80-7360-215-6.
4) HOFFMAN, Matthew. Psi: chov, výcvik, nemoci, zdravotní péče, první pomoc. Praha: Nakladatelství Slovart, 2005. 448 s. ISBN 80-7209-245-6.
5) LARKIN, Pter. Obrazový průvodce péče o psa. Praha. Svojtka & Co., 2000. 96 s. ISBN 80-7237-217-3.
6) WEGLEROVÁ, Monika. Pes: jak o něj pečovat a jak mu porozumět. Praha: Nakladatelství Vašut, 1998. 59 s. ISBN 80-7236-009-4.

nebo internetové stránky - http://www.muj-pes.cz/pece/ . V případě potřeby je možné využít i bezplatnou Veterinární poradnu - http://www.vetcentrum.cz/stodulky/poradna .