Pavel Tigrid

Text dotazu

Dobrý den, píši seminární práci na téma Pavel
Tigrid - Publicistika Pavla Tigrida v Československém rozhlase po roce 1989.
Marně se snažím získat informace a materiály k tomuto tématu. Proto jsem Vás
chtěla poprosit, jestli mi můžete doporučit nějaké zdroje (tištěné,
elektronické či zvukové záznamy) a poradit, kde je lze najít - zda ve Vaší
knihovně či někde jinde. Předem děkuji za odpověď a ochotu.

Odpověď

Dobrý den,

Pavel Tigrid přispíval do pořadu Radiofórum (do poloviny dubna 1990 Občanské fórum) rozhlasové stanice Radiožurnál. Konkrétně se jednalo o Poznámku Radiofóra, která se vysílala každý den ráno a zastupovala na Radiožurnálu názorovou publicistiku. V psaní poznámek se kromě Pavla Tigrida střídali ještě další publicisté, např. Jiří Ješ, Petr Hartman nebo Antonín Zelenka.

Použité zdroje:

* Od mikrofonu k posluchačům : z osmi desetiletí českého rozhlasu / [kolektiv autorů pod vedením Evy Ješutové]. Praha : Český rozhlas, 2003. 667 s. : il., portréty, faksim. ; 22 cm. ISBN 80-86762-00-9 (váz.)

* Slovník českých spisovatelů od roku 1945 / [zpracovalo oddělení současné literatury Ústavu pro českou literaturu AV ČR ; redaktor Pavel Janoušek]. Díl 2, M-Ž. Praha : Brána : Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR, 1995-1998. S. 540-542. ISBN 80-7243-014-9 (Brána). ISBN 80-7176-940-1 (Knižní klub).

Bližší informace o činnosti P. Tigrida v Čsl. rozhlase se nám však nepodařilo zjistit, bohužel jsme nenalezli žádné zdroje (knihy, články..), které by se tomuto tématu věnovaly, podrobněji o Tigridově činnosti nepojednávají ani publikace týkající se historie Českého rozhlasu.

Částečně by Vám mohla pomoci publikace od P. Tigrida s názvem Jak to šlo: komentáře k událostem 1992-1993 (Praha: Lidové noviny, 1993. 184 s. ISBN 80-7106-057-7), která obsahuje komentáře pro stanici Svobodná Evropa, také Radiofórum a Lidové noviny. Jednotlivé texty však blíže neurčují, kde byly zveřejněny.

V bibliografické databázi Historického ústavu AV ČR (http://biblio.hiu.cas.cz ) jsme nalezli článek týkající se osobního archivu Pavla Tigrida, který by Vás mohl v hledání nasměrovat dále, osobní fondy P.

Tigrida přímo v archivech nejsou v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů přístupné (viz databáze Archivní fondy a sbírky v České republice (http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php).

MACHKOVÁ, Zora : Osobní archiv Pavla Tigrida. Paginae historiae 14, 2006, s. 650-652.

Audio/videoarchiv Literárního archivu Památníku národního písemnictví obsahuje videonahrávky s Pavlem Tigridem

(http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/cs/pruvodce-po-fondech-la-audio-a-video-archiv.php) , avšak jedná se zejména o autorská čtení, rozhovory, nahrávky vzpomínek rodiny, přátel, spolupracovníků.

Obáváme se, že pro získání dalších materiálů se budete muset obrátit přímo na Archiv Českého rozhlasu (http://www.rozhlas.cz/archivy/portal).