Patron katů

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mne, zda katovské řemeslo má také svého patrona. Prosím o uvedení příslušného svatého a od které doby je známo jeho užívání vzhledem ke katovskému řemeslu.
Popřípadě, pokud jsou známy patroni dalších snížených řemesel ze středověku.

Odpověď

Dobrý den,

na internetu se nám podařilo najít jedinou zmínku o "patronovi katů", a to o svatém Adriánovi z Nikomedie (http://ebobas.pl/imiennik/imie/ADRIAN%20(HADRIAN). Byl to mučedník žijící v 3. a 4. století n. l. na území dnešního Turecka, manžel svaté Natálie (o jejich životech se můžete dočíst na stránkách http://www.zoe.sk/?svatci&id=488). Bohužel však relevantnější zdroje se o svatém Adriánovi zmiňují pouze jakožto o patronovi vojáků, obchodníků se zbraněmi, strážců, vězeňského personálu, kovářů a řezníků (viz např.:
http://de.wikipedia.org/wiki/Adrian_von_Nikomedien#Schutzpatron). Je tedy dost možné, že se v prvním citovaném odkazu jedná o chybu v překladu (v některých jazycích se vyskytují stejná pojmenování pro kata a řezníka).
Navíc kult tohoto světce nebyl v západní církvi - oproti církvím východním:
řeckokatolické a pravoslavní, příliš rozšířen.

Pravděpodobnější se nám zdá, že tzv. snížená povolání neměla patrony - stejně tak, jako nemají patrony kriminálníci, podvodníci, prostitutky apod.
Navzdory společenskému požadavku po existenci těchto funkcí i tomu, že nástup do povolání kata či pohodného obvykle nebyl záležitostí svobodné volby jednotlivce, byla tato "řemesla" obecně považována za nemravní a jejich zástupce společnost ostrakizovala jakožto "nepoctivé" a "nečestné"
osoby. Mimo jiné byli kati omezováni různými diskriminačními opatřeními, měli vyhrazená místa v kostele a hospodě, a často právo přísně zakazovalo jejich styk s ostatními obyvateli.

Církev sice nemá patrony pro povolání, která jsou považována za nemorální, existují ale patroni kajících se a napravených hříšníků. V tomto ohledu je rozhodně nejzajímavější kult svatého Dismase neboli "Svatého lotra". Jedná se v podstatě o prvního křesťanského světce - lotra, který umíral na kříži vedle Ježíše a v těchto posledních okamžicích života se pokal a požádal Ježíše, aby na něj pamatoval, když vstoupí do svého království. Svatý Dismas je patronem vězňů, odsouzených k smrti, napravených zločinců, kriminálníků, zlodějů a lupiču, pohřebních ústavů a jejich zaměstnanců a patronem za dobrou smrt. Je zde tedy zřejmá souvislost i s povoláním kata. Nikde jsme ovšem nenašli přímý důkaz toho, že by kati zvláštním způsobem ctili tohoto světce.

Zdroje:

Francek, J.: Katovské řemeslo v českých zemích. Hradec Králové: Muzeum východních Čech v Hradci Králové, 2007.

http://www.abcsvatych.com/problemy/zlo.php