Patří výraz "být odejit/a" do spisovné češtiny?

Text dotazu

Dobrý den,

dohadujeme se, zda výraz "být odejit/a" patří, či nepatří do spisovné češtiny. Můžete nás prosím rozsoudit?

Děkuji a jsem s pozdravem.

Odpověď

Dobrý den,

výraz "býti odejit/a" jsme v dostupné literatuře pro spisovnou češtinu nenašli. Domníváme se, že půjde o termín spadající do oblasti nespisovné češtiny, jak napovídá ukázka knihy Slovník nespisovné češtiny, která jej vysvětluje jako být propuštěn - pův. žert. obrat, který se dnes běžně užívá.

Pro odbornější odpověď se obraťte na Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR, v. v. i.
Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., odpovídá na dotazy zejména telefonicky, a to každý pracovní den v době 10–12 a 13–15 hodin na telefonním čísle 257 531 793. E-mailové poradenství jazyková poradna neposkytuje.

Složitější nebo obsáhlejší otázky lze zodpovědět formou placené písemné expertizy – v takovém případě přijímá žádosti písemně na adrese Jazyková poradna, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., Letenská 4, 118 51 Praha 1, nebo e-mailem na adrese poradna@ujc.cas.cz. V názvu e-mailu prosím uvádějte text Žádost o vypracování odpovědi na jazykový dotaz.

Použité zdroje

http://www.slangy.cz/SNC_Ukazky.html
http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/