pastelové barvy

Text dotazu

dobrý den, které barvy se dají označit za pastelové. děkuji, nashledanou

Odpověď

Dobrý den, pastelové barvy se vyznačují "sametovým tónem, citlivou hebkostí a barevnou sladěností" (cit. z knihy Technika barev, str. 42). Ve výtvarném umění jsou považovány za "úžasně čisté a zářivé, přesně takové, aby mohly zachytit proměny světla a dostat je na povrch malby" (cit. z knihy Pastely. str. 9).

Z volně dostupných internetových zdrojů se můžete dočíst, že pastelové barvy jsou růžové, světle modrá, světle fialová a další jemné barvy vzniklé smíšením bílé barvy a příslušných odstínů. Dělají dojem jemnosti a křehkosti, ale také často nerozhodnosti a zmatku. Zdůrazňují citlivost a informovanost. Jasné a syté barvy jsou ve srovnání s pastelovými barvami příliš dotěrné a agresivní. Pastelové barvy se hodí pro vytvoření pocitu důvěry.
Viz.
http://www.jub.si/cz/poradna/cz-barvni-navdih/cz-osnove-barv/barvy-a-emoce/
- poslední odstavec v článku.

Ukázky psatelových barev naleznete např. na adrese http://www.enkaustika.cz/index.php/Barvy#Pastelov.C3.A9_barvy .

Další umělecká oblast - fotografování - mluví o pastelých barvách následovně
(http://www.fotografovani.cz/art/fozak_df/rom_1_04_barvasvetla.html):
Jako pastelové barvy označujeme obvykle barvy s vysokým podílem bílé složky.
Jsou tedy světlé a málo saturované (vybledlé). Při fotografování vyžadují obvykle měkké rozptýlené světlo. Současná móda pohlednic s velmi saturovanými barvami moc pastelovým barvám nepřeje, a fotografie v pastelových barvách jsou potom často hodnoceny jako vybledlé či nekontrastní. Nicméně i pastelové barvy mohou nabídnout nádherné fotografie!

Použitá literatura:

* Pastely : příručka pro výtvarníky : materiály, techniky, barva a kompozice, styl, motiv. České 1. vyd.. Praha : Svojtka & Co., 2005. 224 s. ISBN 80-7352-181-4.

* ŠTOLOVSKÝ, Aleš. Technika barev. 2., přeprac. a dopln. vyd.. Praha : SNTL, 1990. 59 s. ISBN 80-03-00305-9.