Partyzánská skupina "Mája Stará"

Text dotazu

Dobrý en, hledám informace o partyzánské činnosti v okolí Nového Bydžova, speciálně o skupině "Mája Stará".

Odpověď

Na Váš dotaz týkající se partyzánské činnosti v okolí Nového Bydžova se mi podařilo nalézt tyto informace:
V oblasti frýdlantského okresu jsem nalezl 2 skupiny, a to Bojovou skupinu Skuteč, vzniklou sloučením několika menších skupin a zejména Čs. jednotku Nový Bydžov, známou také jako partyzánská jednotka "Mája Stará". V obou případech se však většina informací týká poválečného období a působení těchto skupin coby pořádkové jednotky Revolučních gard v oblasti, zejm. vůči německému obyvatelstvu.
Ve fondu knihovny VHÚ se nachází velké množství knih o partyzánském hnutí, Vámi dotazované skupiny se v nich však nenachází. Drtivá většina těchto knih pochází u období do r. 1989, je tedy možné, že se o skupině nezmiňují z důvodů pozdější protikomunistické činnosti jejího velitele A. Hlavatého.
Ani v předrevolučním seznamu partyzánských skupin, který obsahuje desítky těchto jednotek jsem jednotku "Mája Stará" nenalezl.

Informace o těsně poválečném působení nalezených jednotek

Bojová skupina Skuteč:

http://www.cs-magazin.com/2006-06/view.php?article=articles/cs0606118.htm

Více o veliteli partyzánské skupiny "Mája Stará", Aloisi Hlavatém, naleznete na následujících stránkách:

http://mujweb.cz/spolecnost/treti_odboj/hlavaty.htm .