Paracelsus v Moravském Krumlově - co tam dělá a proč v noci prchá z města?

Text dotazu

Jan z Lipé povolává r. 1536 věhlasného učence a lékaře Paracelsa, aby jej léčil. Prosím - jakou měl Jan z Lipé diagnózu? Jak jej Paracelsus léčí? A proč po dvou letech pobytu náhle o půlnoci prchá z města?? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

o pobytu Paracelsa v Moravském Krumlově existuje publikace: Paracelsus a Moravský Krumlov roku 1537. Zde se dočtete, že Paracelsus stanovil diagnózu Jana III. z Lipé takto: "Podle Paracelsa šlo o 4 choroby. Přesně o febris quartana ( malárie ), se zvětšením sleziny a vodnatelkou, za druhé znečištění žaludku a žluče, což vedlo k břišním kolikám a ochromení končetin, dále hromadění taloviny ( krve s hnisem ) ve střevech, což působilo velkou plynatost a konečně zacpání jater s porušením moče. K vyléčení těchto chorob připravil Paracelsus víno a trojí mast, upozornil však zároveň, že celková sešlost a tělesná slabost se nedá odstranit léky; ta se napraví teprve časem a řádnou životosprávou, na níž nejvíce záleží." ( Přesný popis denního režimu, který naordinoval Paracelsus Janovi III. z Lipé naleznete v knize - str.8 ) Paracelsův, jak se zdá, uspíšený odchod je zde vysvětlen neúspěchem dvou jeho lékařských případů v Moravském Krumlově. Oslepnutí Pertolda ( syna Jana III. z Lipé ) na jedno oko a smrt Jany z Perštejna, manželky Jana III. ze Žerotína.

Více v knize: Zapletal, Vladimír. Paracelsus a Moravský Krumlov r. 1537 : jeho činnost. 1. vyd. Znojmo : Jihomor. muzeum, 1966