památky z dob husitských válek, husitství

Text dotazu

Chtěla jsem se zeptat ,jestli v dnešní době jsou nějaké pozůstatky z dob husitských válek. Jako pořekadla, písně, básně, mají-li význam a jestli ty
pozůstatky nějak ovlivnily dnešní dobu.

Odpověď

Dobrý den,

máte na mysli zřejmě písemné památky z doby husitství. Těch se dochovala celá řada, jistě znáte bojový chorál Ktož sú boží bojovníci., který se občas jako motiv objevuje v novodobých písních. Novodobě tyto památky vyšly například v rozsáhlém dvousvazkovém výboru:

Výbor z české literatury doby husitské. Sv. 1 / k vyd. připr. Bohuslav Havránek, Josef Hrabák, Jiří Daňhelka a spoluprac.. -- 1. vyd.. -- Praha : ČSAV, 1963 (Mír 1). -- 533, [1] s. : [32] s. obr. příl. 2 barev. obr. příl. ; 8° ISBN (Váz.) : Kčs 56,00 Zkr. -- Obálka a vazba: Jiří Blažek -- 3000 výt.
Resumé: Navazuje na Výbor z české literatury od počátků po dobu Husovu, vyšlý v r. 1957. Obsahuje ukázky z děl Husových předchůdců, dále obsáhlý výbor z díla Husova a literární práce jeho stoupenců i odpůrců a konečně ukázky z písní, mluvních veršovaných skladeb a prózy politické, historické a vojenské. Výbor je uspořádán tak, aby vynikla spojitost literárních projevů se soudobým společenským děním. Je uveden literárněhistorickým výkladem a poučením o češtině 15. století..

Výbor z české literatury doby husitské. Sv. 2 / k vyd. připr. Bohuslav Havránek, Josef Hrabák, Jiří Daňhelka a spoluprac.. -- 1. vyd.. -- Praha : ČSAV, 1964 (Mír 1). -- 630, [2] s. : [38] s. fot. příl. 3 barev. fot. příl. ; 8° ISBN (Váz.) : Kčs 72,00 Obálka a vazba: Jiří Blažek -- 3000 výt. -- Pozn. -- Zkr. -- Vysvětl. k fot. příl.
Resumé: Obsahuje ukázky z české literatury z období polipanského, a to nejprve z díla Petra Chelčického, dále literatury traktátové, skladeb veršovaných, všech odvětví prózy, korespondence politické i soukromé a literatury odborné(právnické, filologické, přírodovědné a lékařské)..

Význam těchto památek je dnes asi především historický. Nelze říci, že by přímo ovlivňovaly naši dobu, ale mohou pro nás být inspirativní a přinášejí samozřejmě poučení o české minulosti. Zdrojem poznání mohou být kroniky z tehdejší doby. Kromě písemných památek se dochovaly i výtvarné, a také řada předmětů z husitských dob.