památkový zákon

Text dotazu

Jaká je historie památkového zákona?

Odpověď

Dobrý den, v 19. a na začátku 20. století byla památková péče více či méně právně podložena ve většině evropských zemí. Na území rakousko-uherské monarchie působila od roku 1850 Ústřední komise pro zjišťování a zachovávání stavebních památek. Říšský památkový zákon ovšem nikdy vydán nebyl. Samostatný zákon o ochraně památek nebyl přijat ani v nově vzniklém Československu (1918 - 1939). Výkon památkové péče byl svěřen nově vzniklému Státnímu památkovému úřadu v Praze (1918) (1920 vznikl Státní památkový úřad v Brně). Po druhé světové válce byla řada objektů zkonfiskována.
Nejvýznamnější památky byly svěřeny do správy Národní kulturní komise. První zákon komplexně upravující ochranu památek v českých zemích byl zákon 22/1958 Sb., o kulturních památkách. Do roku 1960 byly k zákonu postupně vydány všechny základní prováděcí předpisy. V 70. a 80. letech se začalo pracovat na novém zákoně o památkové péči. Nový zákon č.20/1987 Sb. byl přijat Českou národní radou dne 30.3.1987 s nabytím účinnosti od 1.1.1980. Dne 26.4. 1988 byla k zákonu Ministerstvem kultury vydána prováděcí vyhláška č.66/1988 Sb. s platností od 1.7.1988. Po roce 1990 došlo k řadě změn v zákoně o státní památkové péči (např. novela zákona č.242/1992 Sb., změna zákona 361/1999). O těchto změnách se můžete více dočíst v následující literatuře:
* ZÍDEK, Martin. Zákon o státní památkové péči a jeho prováděcí předpisy s komentářem. 1. vyd. Praha : ABF - Arch, 2005. ISBN 80-86905-10-1.
* Věcný záměr zákona o ochraně kulturních památek a památkové péči. 1.vyd. Praha : Jalna, 1999.ISBN 80-86310-10-8 (zdroj výše uvedených informací)
* Licencovaná databáze ASPI (automatizovaný systém právních informací) - dostupná v Referenčním centru NK ČR

Informace a dokumenty o památkové péči naleznete dále v :
* NESVADBÍKOVÁ, Jiřina. K vývoji památkové péče na území Československa : určeno pro posl. fak. filozof., dalších fak. Univ. Karlovy i jiných vys. škol. Sv. 1, Přehled právních dokumentů a nástin vývoje 1749-1958. 1. vyd. Praha : SPN, 1983.
* NESVADBÍKOVÁ, Jiřina. K vývoji památkové péče na území Československa : určeno pro posl. fak. filozof., dalších fak. Univ. Karlovy i jiných vys. škol. Sv. 2, Výběr autentických dokumentů 1749-1918. 1. vyd. Praha : SPN, 1983.
*  NESVADBÍKOVÁ, Jiřina. K vývoji památkové péče na území Československa : určeno pro posl. fak. filozof., dalších fak. Univ. Karlovy i jiných vys. škol. [Sv.] 3., Výběr autentických dokumentů 1918-1958. 1. vyd. Praha : SPN, 1983.