označení "krásná literatura"

Text dotazu

Dobrý den,
velmi by mne zajímalo,
- jak a kdy vzniklo pojmenování "krásná literatura"
- a proč se beletrie v češtině označuje právě adjektivem, které navozuje dojem jejího (jaksi a priori) kladného estetického hodnocení...

Odpověď

Dobrý den,

Ottův slovník naučný praví:

"Belletrie, z francouzského belles lettres, básnická, krásná literatura či slovesnost. Slovem tím zahrnujeme tu část literatury, která obírá se krásnem, proti literatuře vědecké, jejímž účelem a cílem jest pravda, tedy všecky druhy básnictví..."

Zdroj: Ottův slovník naučný. Illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Praha: J. Otto, 1890.

Krásná literatura neznamená, že se musí jednat o literaturu pěknou, knihu snad až zdobnou,  knihu, kterou člověk musí určitě přečíst, knihu, která se autorovi povedla krásně napsat, že pojednává o něčem krásném, o zajímavém tématu apod.

Literatura (z lat. littera = písmeno) nebo též písemnictví v širším slova smyslu je souhrn všech psaných textů, (z lat. textum = tkanina) tj. všech existujících písemně zaznamenaných jazykových projevů lidstva. Tedy literatura umělecká, naučná, technická, časopisecká, memoárová i soukromá korespondence. V užším slova smyslu se literaturou obvykle myslí literatura umělecká, čili krásná literatura, beletrie.

"Krásná literatura" je  širším termínem než beletrie, protože na rozdíl od ní obsahuje i poesii. "Základním rozlišovacím znakem umělecké literatury je její funkce: plní funkci estetickou, tj. vytrhuje svého vnímatele z reálného života a zdůrazňuje samotný znak, tj. samu sebe, na úkor svého sdělení (tj. neplní funkci referenční, sdělovací).“ Funkční vymezení literatury je (prý) spjato se jménem lingvisty Romana Jakobsona, který se však „ odvolává  již na I. Kanta a jeho "nezainteresované zalíbení", tj. schopnost umění líbit se vnímateli, aniž by mu poskytovalo nějaký praktický interes. Krásná literatura je dále vyznačena fikční povahou svého příběhu, performativní povahou (to, o čem píše, zároveň vytváří) a schopností obsahovat příběh. Příběh ovšem může obsahovat i literatura neumělecká (např. historiografická). Nesprávná je definice, že krásná literatura působí na city čtenáře – na city totiž primárně působí jiné druhy literatury, např. reklama atd."

Krásná literatura je souborné označení pro beletrii a poezii. Na rozdíl od odborné a populárně-naučné literatury se zabývá abstraktními, někdy i smyšlenými pojmy. Samotná beletrie obsahuje řadu žánrů a směrů, ve kterých lze vedle smyšlených abstraktních témat najít i témata reálná.

Termín beletrie (z francouzského belles-lettres) původně označoval veškerou uměleckou literaturu. Dnes se jím označuje výlučně umělecká próza. V knihovnách bývají odděleně od beletrie umisťovány nejen poetické a dramatické žánry, ale často i detektivní, sci-fi i fantasy prózy.

Slovo beletrie se často používá ne zcela přesně jako synonymum pro pojem krásná literatura, neboť krásná literatura zahrnuje i poezii, která sama o sobě pod pojem beletrie vůbec nespadá.

(Volně čerpáno z Wikipedie)

Zdá se, že pojem krásná literatura a beletrie bývá často zaměňován.  My čtenáři však jen doufáme při otvírání knihy, že ji přečteme jedním dechem a  i když patří do krásné literatury, vůbec se nám nemusí líbit.